Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός 76-66: Αξιοπρεπής στην Ισπανία παρά τις απουσίες!

Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός 76-66: Αξιοπρεπής στην Ισπανία παρά τις απουσίες!

real pao scaled

Ο Παναθηναϊκός έχασε αξιοπρεπώς από την Ρεάλ Μαδρίτης με 76-66 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι πράσινοι παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν στο μείον 22 στο ημίχρονο, κατάφεραν να πλησιάσουν μέχρι και τους πέντε πόντους στην επανάληψη, χωρίς; ωστόσο να μπορούν να ολοκληρώσουν μια επική ανατροπή.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο με τους Ισπανούς να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του παρκέ και να ανεβάζουν κι’ άλλο την διαφορά. Συγκεκριμένα με τρίποντα του Κοζέρ και βολές του Γιουλ η διαφορά έφτασε στις παρυφές των 20 πόντων (38-19), για να μειώσει ο Παναθηναϊκός με τους Νέντοβιτς Μήτογλου και Γουάιτ (40-25). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με συνε3χόμενους πόντους, με τον 20χρονο Αλοσέν να δίνει αέρα 22 πόντων στην ομάδα του (49-27), έναμισι λεπτό πριν το ημίχρονο με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι την ανάπαυλα.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τους Μήτογλου και Μακ να απαντούν στο 5-0 σερί της Ρεάλ (5-4). Η βασίλισσα ανέβασε στροφές στην συνέχεια και με 7 αναπάντητους πόντους κατάφερε να ξεφύγει με 8 (12-4) ενώ λίγο αργότερα η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα με καλάθι του Τέιλορ (16-6). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με τους γηπεδούχους να διατηρούν τα ηνία του αγώνα και το σκορ να είναι στο 25-12.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε τελείως με τον Παναθηναϊκό να είναι πολύ πιο εύστοχος χάρη στην αμυντική αδράνεια της Ρεάλ και να καταφέρνει να ψαλιδίσει την διαφορά. Συγκεκριμένα, οι Πράσινοι κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και τους 11 πόντους με συνεχόμενα τρίποντα από τους Γουάιτ και Μποχωρίδη και βολές του Νέντοβιτς (55-44), ενώ ενά και σαράντα πριν το τέλος της περιόδους η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια επίπεδα με περιφερειακό σουτ του Κασελάκη (58-49). Η Ρεάλ απάντησε με ένα επιμέρους 6-1 στην συνέχεια κλείνοντας την περίοδο στο +14 (64-50).

Ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε στο τέταρτο δεκάλεπτο και με συνε3χόμενους πόντους και τον Φόστερ να εκτελεί για πρώτη φορά από την περιφέρεια κατάφερε να ψαλιδίσει την διαφορά στους 5 πόντους (66-61), με τον Αμερικανό να έχει την ευκαιρία να κάνει το παιχνίδι μιας κατοχής λίγο αργότερα αλλά να αστοχεί. Η Ρεάλ απάντησε με δύο τρίποντα των Γιουλ και Αμπάλντε (72-61), με τον Νέντοβιτς να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους μειώνοντας στους 8 δύο και έντεκα πριν το τέλος (74-66), ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή μες το τελικό σκορ να είναι 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 49-27, 64-50, 76-66

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 11 (3/3 τρίποντα), Ρούντι, Αμπάλντε 4 (1), Τάιους 4, Αλοθέν 13 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ντεκ 20 (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γκαρούμπα (4 ριμπάουντ), Κάρολ 3 (1), Ταβάρες 4 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 7 (1/7 τρίποντα), Τόμπκινς (0/3 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τέιλορ 10 (4/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 4 (2/8 σουτ), Μποχωρίδης 5 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Όγκαστ 13 (5/7 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κασελάκης 3 (1), Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 11 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νέντοβιτς 18 (6/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Γουάιτ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μήτογλου 5 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μπεντίλ 2 (7 ριμπάουντ), Σαντ Ρος.

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…