Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Μπασκόνια 83-77: Νίκη με ανατροπή για τους Γάλλους!

Βιλερμπάν – Μπασκόνια 83-77: Νίκη με ανατροπή για τους Γάλλους!

norris cole ldlc asvel villeurbanne eb20 1 scaled

Την όγδοη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Βιλερμπάν, η οποία επικράτησε με 83-77 της Μπασκόνια, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι σε όλο το πρώτο μέρος, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν εντυπωσιακή αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους 23-7 ανακτώντας το προβάδισμα και έφτασαν στην νίκη.

Η ισπανική ομάδα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να φτάσει την διαφορά μέχρι και σε διψήφια επίπεδα στο πρώτο δεκάλεπτο (10-20), το οποίο έκλεισε με προβάδισμα 9 πόντων για τους Βάσκους (17-26). Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν μεν το παιχνίδι χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να μειώσουν την διαφορά, και πήγαν στα αποδυτήρια με 11 πόντους στην πλάτη (35-46).

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε δραματικά με τους Γάλλους να κυριαρχούν απόλυτα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Συγκεκριμένα, με φανταστική άμυνα και εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 23-7 κάνοντας την ανατροπή και πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο με αέρα 5 πόντων (58-53). Η Βιλερμπάν πήρε ψυχολογία από το ξέσπασμα της στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν επέτρεψε ποτέ στην Μπασκόνια να περάσει ξανά μπροστά φτάνοντας στην νίκη με το τελικό 83-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 35-46, 58-53, 83-77

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Καχούντο 3 (1/8 σουτ), Λακόμπ 2, Ντιότ 3 (1), Φαλ 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νουά 6 (2), Χέιζ 6 (2/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπάκο 3 (5 ριμπάουντ), Λάιτι 21 (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Χάουαρντ 10 (1), Κόουλ 20 (6/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Στράζελ 7 (1)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Ραϊέστε, Βιλντόσα 8 (1 τρίποντο, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Τζεκίρι 5 (8 ριμπάουντ), Χένρι 8 (3/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σεντεκέρσκις, Φαλ 11 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 15 (2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 6 (0/6 σουτ, 6/6 βολές), Γκεντράιτις 13 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές), Πολονάρα 11 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)