Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου – Μπασκόνια 95-91: Και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί

Άλμπα Βερολίνου – Μπασκόνια 95-91: Και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί

jayson granger alba berlin baskonia

Ακόμη μία σημαντική νίκη πανηγύρισε η Άλμπα Βερολίνου, καθώς επικράτησε της Μπασκόνια με 95-91. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι μέχρι το φινάλε, με τους Γερμανούς να παίρνουν τελικά τη νίκη με καθοριστική συμβολή του Λο.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και γρήγορα έχτισε μία μικρή διαφορά (3-9). Η Άλμπα Βερολίνου, όμως, γρήγορα ισορρόπησε το ματς και μάλιστα το έφερε και τούμπα. Οι Γερμανοί με πρωταγωνιστή τον Γκρέιντζερ (9 πόντοι) έτρεξαν σερί 14-0 και προηγήθηκαν με 17-9! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν εξαιρετική παρουσία στην επίθεση και τέλειωσαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με έξι πόντους (25-19).

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε ακόμη και τους 12 πόντους για πρώτη φορά στο ματς (31-19). Οι Βάσκοι στα μέσα της δεύτερης περιόδου έβγαλαν αντίδραση και σταδιακά έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (33-28). Η Άλμπα ανέκτησε το μεγάλο της προβάδισμα (43-33), αλλά στο φινάλε του ημιχρόνου κατέρρευσε και έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα του Ιβάνοβιτς να πλησιάσει στον έναν πόντο (45-44).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Οι παίκτες και των δύο ομάδων ήταν ιδιαίτερα εύστοχες και χαρακτηριστικό είναι ότι μέσα σε μία περίοδο σημειώθηκαν συνολικά 57 πόντους (74-72).

Η Μπασκόνια στο τέταρτο δεκάλεπτο μπήκε εξαιρετικά και με επί μέρους σκορ 10-3 πέρασε μπροστά ύστερα από αρκετή ώρα (77-82). H Άλμπα Βερολίνου, όμως, δεν τα παράτησε και έφερε το ματς στα ίσια 2 λεπτά πριν το φινάλε (89-89). Ο Λο 34” πριν το φινάλε πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι, κέρδισε και φάουλ και έδωσε σημαντικό προβάδισμα στους γηπεδούχους (94-91),

Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε συνεχόμενες προσπάθειες και η Άλμπα με τον Τίμαν τέλειωσε το ματς. Ο παίκτης της γερμανικής ομάδας σκόραρε σε μία από τις δύο βολές έκανε το 95-91 και κλείδωσε τη νίκη για τους γηπεδούχους 14” πριν το τέλος. Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι και η Άλμπα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 45-44, 74-72, 95-91
Άλμπα Βερολίνου (Ρένεσες): Λο 19 (4), Ντίλοου, Μάτισεκ 12 (2), Σνάιντερ 7 (1), Νίκιτς, Όλιντ 3 (1), Φοντέκιο 15 (3), Τίμαν 14 (3), Γκρέιντζερ 21 (2), Λάμερς 4
Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Βιλντόζα 3 (1), Γιεκίρι 4, Χένρι 10 (9ασ.), Ντιόπ 2, Σεντεκέρσκις 4, Φολ 9, Πέτερς 15 (2), Ντράγκιτς 17 (2), Γιεντράιτς 9 (3), Πολονάρα 18 (3)

Ναν: «Yπήρξαν κάποια αμφισβητούμενα σφυρίγματα»

Στα αμφισβητούμενα σφυρίγματα στάθηκε ο Κέντρικ Ναν. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Μακάμπ…