Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα – Ρεάλ 63-72: Ακόμη μία νίκη για τη «Βασίλισσα»

Άλμπα – Ρεάλ 63-72: Ακόμη μία νίκη για τη «Βασίλισσα»

fabien causeur real madrid eb20 scaled

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς επικράτησε με 72-63 της Άλμπα Βερολίνου. Η ισπανική ομάδα είχε το προβάδισμα σε όλο το ματς και παρότι οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους, άντεξαν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στο ματς (2-7), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με δικό τους σερί 5-0 και έφεραν το ματς στα ίσια (7-7). Η «Βασίλισσα» στη συνέχεια πήρε τον έλεγχο στο ματς και με επί μέρους σκορ 11-3 προηγήθηκε με 18-10. Μέχρι το φινάλε της περιόδου δεν άλλαξε κάτι και οι Ισπανοί κράτησαν εύκολα τα ηνία του σκορ (14-22).

H Άλμπα Βερολίνου δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα (19-30). Η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε τα ηνία του σκορ και οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 40-30 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Η Άλμπα Βερολίνου ισορρόπησε το ματς, αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει στο σκορ (47-59). Η γερμανική ομάδα στην τελευταία περίοδο έκανε την αντεπίθεση της και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους δέκα ύστερα από αρκετή ώρα (59-65).

Η Ρεάλ τελικά άντεξε και πήρε τη νίκη με 72-63.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 30-40, 47-59, 63-72
Άλμπα Βερολίνου (Ρένεσες): Λο 5 (1), Έρικσον 10 (2), Μάτισεκ 2, Σνάιντερ, Νίκιτς, Όλιντ 7 (1), Φοντέκιο 5 (1), Τίμαν 5 (1), Γκρέιντζερ 2 (8ασ.), Σίκμα 16 (3), Λάμερς 11 (1)
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 13 (2), Ρούντι 3 (1), Αμπάλντε 7 (8ριμπ.), Τάιους, Αλοθέν 12 (1), Ντεκ 9 (8ριμπ.), Γκαρούμπα 2, Ταβάρες 9 (10ριμπ.), Γιουλ 2, Τόμπκινς 9 (1), Τίσμα, Τέιλορ 6

Κάτας: «Για να κερδίσεις στο ΟΑΚΑ πρέπει να είσαι 40 λεπτά συγκεντρωμένος»

Στην έλλειψη συγκέντρωσης της Μακάμπι αναφέρθηκε ο Οντέντ Κάτας. Ο τεχνικός της Μακάμπι Τε…