Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Παναθηναϊκός – Βαλένθια 91-72: Νίκη με εξαιρετική εμφάνιση

Παναθηναϊκός – Βαλένθια 91-72: Νίκη με εξαιρετική εμφάνιση

shelvin mack panathinaikos opap athens eb20 scaled

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς επικράτησε της Βαλένθια με 91-72. Οι πράσινοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας από το πρώτο ημίχρονο έδειξαν ότι είναι σε εξαιρετικό βράδυ και το επισφράγισαν με τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με double score (8-4). O Oυάιτ ήταν εξαιρετικός στα πρώτα λεπτά (6 πόντοι) και κράταγε τα ηνία για τους γηπεδούχους (14-10). Άξιος συμπαραστάτης του ήταν και ο Γιώργος Παπαγιάννης, ο οποίος ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους έξι πόντους (16-10).

Ο Έλληνας σέντερ συνέχισε να κάνει όργια στο ματς, έφτασε τους 8 πόντους και εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (20-10). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Βαλένθια έβγαλε αντίδραση και με κορυφαίο τον Χέρμανσον (7 πόντοι) μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού (22-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, με το τριφύλλι να διατηρεί σταθερά τα ηνία του σκορ (29-26). Ο Κάτας έριξε στη μάχη τον Ζακ Όγκαστ και αυτός τον δικαίωσε, καθώς σημείωσε γρήγορα έξι πόντους και έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους (37-28). Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ 48-34 υπέρ του.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον πλήρη έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο, παρ΄όλα αυτά όμως η Βαλένθια δεν τα παράταγε και με πρωταγωνιστή τον Πρέπελιτς προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ (57-45). Οι παίκτες του Κάτας δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν τα ηνία του σκορ κόντρα στις νυχτερίδες, οι οποίες δεν μπορούσαν να διασπάσουν την πράσινη άμυνα (68-52).

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τα ηνία του σκορ και πανηγύρισε τη νίκη με 91-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 48-34, 68-52, 91-72
Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 4, Παπαγιάννης 8 (9ριμπ.), Μποχωρίδης 12 (2), Όγκαστ 8, Παπαπέτρου 9 (1), Κασελάκης 2, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ, Νέντοβιτς 16 (7ασ.), Ουάιτ 12, Μήτογλου 11 (7ριμπ.), Μπέντιλ 7 (1)
Βαλένθια (Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς 11 (3), Πρέπελιτς 20 (3), Πραντίγια, Πουέρτο, Λαμπεϊρί 3, Βαν Ρόσομ 3, Τομπέι 9 (1), Κάλινιτς 6 (1), Ντούμπλιεβιτς 4, Σαν Εμετέριο, Ουίλιαμς 3 (1), Χέρμανσον 13 (1)

Περισσότερα σε Παναθηναϊκός

Α1 γυναικών: Τελικός πράξη 4η

Ο τέταρτος τελικός της Α1 γυναικών διεξάγεται σήμερα. Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στις 15:00…