Κεντρική Διεθνή Τσεντεβίτα/Ολίμπια-Προμηθέας 77-73: Αποκλείστηκαν οι Πατρινοί

Τσεντεβίτα/Ολίμπια-Προμηθέας 77-73: Αποκλείστηκαν οι Πατρινοί

vangelis mantzaris promitheas patras photo olimpija ales fevzer ec20

Οριστικά εκτός της φάσης των «16» του Γιούροκαπ είναι ο Προμηθέας, αφού έχασε με 77-73 από την Τσεντεβίτα-Ολίμπια. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά κατέστρεψε μέσα σε ένα επτάλεπτο ότι έχτισε σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αφού οι Σλοβένοι μετέτρεψαν το 27-41 σε 46-45 τρέχοντας ένα φοβερό επιμέρους 19-4.

Η ομάδα της Πάτρας είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Βαγγέλη Μάντζαρη, ο οποίος πραγματοποίησε το πρώτο τριπλ νταμπλ στην καριέρα του, έχοντας 12 πόντους, 10 ασίστ και 10 ριμπάουντ, με τους Μίλερ και Αγκμπελέσε να ηγούνται στο σκοράρισμα με 16 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Για τους Σλοβένους ξεχώρησαν οι Πέρι και Μπλάζιτς, οι οποίοι πρωταγωνίστησαν στην ανατροπή της ομάδας τους από το μείον 15, με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ το οποίο μετά την συμπλήρωση πέντε λεπτών ήταν ισόπαλο (7-7). Οι δύο ομάδες είχαν μεγάλη δυσκολία στο σκοράρισμα με το σκορ να μένει χαμηλά και τον Προμηθέα να παίρνει αέρα 8 πόντων δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου με τρίποντο του Μάντζαρη (17-9). Οι Πατρινοί βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνα τους και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με τους γηπε4δούχους να μειώνουν για το 13-21 του δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα και στην δεύτερη περίοδο αλλά και να έχει λύσεις στην επίθεση με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 15 πόντους μετά από πέντε λεπτά (19-34). Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να διασπάσουν την άμυνα των Πατρινών στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου και κατάφεραν με συνεχόμενους πόντους του Πέρι να φέρουν την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους για το 32-41 του ημιχρόνου.

H εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στην επανάληψη με τους Σλοβένους να μπαίνουν στο παρκέ αποφασισμένη να επιστρέψουν για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης, και μέσα σε ένα πεντάλεπτο κατάφεραν να εκμηδενίσουν την διαφορά και να περάσουν μπροστά 46-45) με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 14-4. Ο Προμηθέας ισορρόπησε το παιχνίδι στην συνέχεια, ωστόσο ο Μπλάζιτς με τρίποντη βόμβα έδωσε αέρα 4 πόντων στην ομάδα του (59-55), με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά βελτιώθηκε αισθητά στην άμυνα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Βαγγέλη Μάντζαρη (67-67) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Οι Πατρινοί ωστόσο δεν κατάφεραν να αναχαιτίσουν τον εξαιρετικό Πέρι, με τον Μίλερ να αστοχεί στο κρισιμότερο τρίποντο του αγώνα και τον Προμηθέα να γνωρίζει την ήττα με το τελικό 77-73

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 32-41, 59-55, 77-73

Τσεντεβίτα-Ολίμπια: Πέρι 24 (6/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/5 βολές), Χόπκινς 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μούριτς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ούκιτς 2, Μπλάζιτς 18 (4/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράουν 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Χότζιτς 3 (1), Τζόουνς (0/4 σουτ, 3 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 6.
Προμηθέας Πάτρας: Αγκμπελέσε 17 (7/7 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη, 2 μπλοκ), Λούντζης 3 (1), Αγραβάνης 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γκάρετ 11 (1), Φαγιέ 3 (1/4 σουτ), Χριστοδούλου 7 (1), Μάντζαρης 12 (3/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 λάθη), Μίλερ 16 (4/6 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ραντίσεβιτς.

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…