Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Κύπελλο Ελλάδας: Τα αποτελέσματα

Κύπελλο Ελλάδας: Τα αποτελέσματα

Ο Πανερυθραϊκός πέρασε από την έδρα του Τρίτωνα, επικρατώντας της αθηναϊκής ομάδας με 70-54 και προκρίθηκε στη δεύτερη αγωνιστικής της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει την Καρδίτσα.

“Διπλό” και για το Ψυχικό, το οποίο επικράτησε της Ελευθερούπολης με 71-57 κι ετοιμάζεται για τη μάχη με το Παγκράτι.

Άνετη εκτός έδρας νίκη και για τον Ολυμπιακό, ο οποίος νίκησε τη Δάφνη Δαφνίου με 96-72 στο Χαϊδάρι. Οι Πειραιώτες θα αντιμετωπίσουν στην επόμενη φάση το Μαρούσι.

Οι τρεις ομάδες που κατάφεραν να υπερασπιστούν την έδρα τους ήταν το Παγκράτι, ο Οίακας Ναυπλίου και το Μαρούσι. Οι “ροσονέρι” δεν αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα (87-72) κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας, το Μαρούσι συνέτριψε το Αγρίνιο με 92-54, ενώ οι Ναυπλιώτες ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο νίκησαν τον Απόλλωνα Πάτρας με 73-57.

Α’ Φάση – 1η Αγωνιστική

Τα αποτελέσματα:

Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου

Κόροιβος Αμαλιάδας-Καρδίτσα 66-93
Καβάλα-Αμύντας 70-75

Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου

Ελευθερούπολη-Ψυχικό 57-71
Δάφνη Δαφνίου-Ολυμπιακός Β’ 72-96
Τρίτωνας-Πανερυθραϊκός 54-70
Οίακας Ναυπλίου-Απόλλωνας Πάτρας 73-57
Παγκράτι-Φίλιππος Βέροιας 87-72
Μαρούσι-Αγρίνιο 92-54

Ελευθερούπολη-Ψυχικό 56-68
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ.-Χατζημπαλίδης (Στουπίδης)
Δεκάλεπτα: 13-13, 31-38, 45-56, 56-68
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Ερμείδης 3 (1), Νίκου 5, Τσουμάνης, Χρυσόπουλος 2, Δημάκος 10 (2), Σταμπουλής 2, Χάλαρης 5, Ράπτης 12, Τσιλούλης 18 (2).
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Δελίδης 19 (5), Παπανικολάου 5 (1), Κιούσης 2, Μιλεντίγεβιτς 10 (1), Τσουργιάννης 4, Καραχάλιος 6, Μαστόρος 5, Κυρίτσης 12 (2), Αναγνωστόπουλος, Ιορδάνου 8.

Δάφνη Δαφνίου-Ολυμπιακός 72-96
Διαιτητές: Μπίκας-Σκούτας-Καλογερόπουλος Φ. (Ελευθεριάδης)
Δεκάλεπτα: 21-27, 38-41, 56-70, 72-96
Δάφνη Δ. (Καλαμπόκης): Ζαραϊδώνης 10, Κολτσίδας 1, Δημητρακόπουλος, Μπίλιος, Στέφος 2, Καννάς 8, Μαλέλης 9 (1), Θεοδοσίου 14 (4), Καραΐσκος 6, Μπέμπης 11 (2), Γεωργοπαπαδάκος 11 (1).
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 4, Κουρτίδης 2, Μωραΐτης 6 (2), Νικολαΐδης 20 (4), Κολοβέρος 17 (3), Καμπούρης 2, Τσόχλας 6 (2), Σκουλίδας 12 (2), Κάδρας 6, Χρηστίδης 9, Τσάμης, Μελισσαράτος 12.

Τρίτων-Πανερυθραϊκός 54-70
Διαιτητές: Καλδίρης-Τσόλακος-Γιακείμη (Άκελ)
Δεκάλεπτα: 12-18, 32-27, 40-53, 54-70
Τρίτων (Μιχελάκος): Καφέζας 16 (4), Θεοδώρου, Γερομιχαλός, Κόκκαλης 7 (1), Σταθόπουλος, Μάντζαρης 14 (3), Παπαδημητρίου 5 (1), Νάνος 2, Πράπας 1, Τσιώκος 9.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 19 (2), Κοντούδης, Καλλιανιώτης 6 (1), Ντουζίδης 4 (1), Βουγιούκας 4, Σκάνδαλος 6, Γιαουρτόγλου 7, Καμπουρίδης 4, Αθανασούλας 10 (1), Κατσογιάννης 2, Φιλιππάκος 8.

Οίαξ Ναυπλίου-Απόλλων Πάτρας 73-57
Διαιτητές: Τσώνος-Ζακεστίδης-Μηλαπίδης (Πετρόπουλος)
Δεκάλεπτα: 11-11, 33-30, 54-46, 73-57
Οίαξ Ν. (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 8, Χαϊδάς, Κουμπούρας 12, Πελεκάνος 14 (1), Τσουλφίδης 3 (1), Παπαφλωράτος 5 (1), Ευστρατίου 7 (1), Βύρλας 8, Καλλινικίδης 7 (1), Σκορδάς 8, Καστραντάς.
Απόλλων Π. (Βετούλας): Τσιακμάς 11 (2), Νιφόρας 6 (2), Ζούμπος 17, Αθανασόπουλος 2, Παπαφωτίου 6 (2), Μπαζίνας 6 (1), Φραγκοπαναγιώτης, Κογιώνης 9.

Παγκράτι-Φίλιππος Βέροιας 87-72
Διαιτητές: Παντελίδης-Κοντίλης-Ντάνος (Τζουβάρας)
Δεκάλεπτα: 21-18, 50-30, 70-56, 87-72
Παγκράτι (Λιόγας): Κουκιαδάκης, Οικονομόπουλος 10 (2), Κουφόπουλος 17 (2), Ονάσογλου 9 (3), Ματαλιωτάκης 7, Ξύδης 14 (2), Καραμαλέγκος 8 (2), Πεφάνης 7 (1), Δόξας 6, Ντιαλό, Γκαβασιάδης 9 (1).
Φίλιππος Β. (Μπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης, Ντόβας 19 (4), Ελευθεριάδης 17 (1), Αγραφιώτης, Κοθράς 8, Παραπούρας 10 (3), Σουτζόπουλος 6, Καντάρκος, Πιλκούδης 10, Καραγεωργίου 2.

Μαρούσι-Αγρίνιο 92-54
Διαιτητές: Καρπάνος-Κωνσταντινίδου-Μαρινάκης (Ντίνος)
Δεκάλεπτα: 25-20, 51-30, 70-39, 92-54
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 14 (2), Παπαγιάννης 2, Σουρλής 2, Κανέλλης, Χατζηδάκης 11, Πλουτέτσκι, Παπαγεωργόπουλος, Αρνόκουρος 15 (1), Δούκας 4, Ζησόπουλος, Γιαννόπουλος 17 (4), Γκαγκαλούδης 27 (6).
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 7, Νικολαΐδης 5 (1), Στογιάνοβιτς 14 (1), Γαρέζος 21 (3), Τσιαμπάς 3, Μούκας 4.

Κόροιβος Αμαλιάδας-Καρδίτσα 66-93
Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ.-Νάστος-Τσιμπούρης (Κωστής)
Δεκάλεπτα: 26-22, 38-51, 56-66, 66-93
Κόροιβος (Δελέγκος): Σταυρακούκας 10 (1), Κατσαβόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 18 (4), Μιχαλούτσος 13, Γκάτζιος 14 (1), Μπεκρής 1, Τσέλλος 3 (1), Σούμαν 3 (1).
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Αμβράζης 3, Γκρέκας 8 (2), Κακλαμάνος 18 (4), Μακρής 2, Βαβάτσικος 16 (2), Καρράς 10, Καλλές 11, Μόσορας, Παπαρέγκας 20 (1), Τσούμας, Τσούκας 5.

Καβάλα-Αμύντας 70-75
Διαιτητές: Λόρτος-Λουλουδιάδης-Αγραφιώτης Ιωάν. (Μπρίγκος)
Δεκάλεπτα: 21-17, 29-37, 43-58, 70-75
Καβάλα (Πενταζίδης): Ζαραϊδώνης 3 (1), Σαββίδης 11 (1), Βακουφτσής 2, Αμπατζάς 9, Πρασίνης, Μάρουσιτς 15 (3), Πάτρας 4, Καρακεχαγιάς 16 (4), Κασιούμης 10, Μπανάσας.
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος 2, Ζούπας 3, Σιούντρης 2, Οικονόμου 11 (1), Βαρδιάνος 11 (1), Σάλεχ 7, Κουκουνιάς 4 (1), Γιούση 3, Γκάτζο 6 (1), Μπέλη 6, Τάγαρης 20, Αποστολάκης.

Δείτε εδώ την πλήρη στατιστική των αγώνων: https://www.sportstats.gr/eokbasket/events/2020-2021/cup-men

Α’ Φάση – 2η Αγωνιστική – Τετάρτη 16/09/2020

Αμύντας – Οίακας Ναυπλίου
Καρδίτσα – Πανερυθραϊκός
Μαρούσι – Ολυμπιακός Β’
Παγκράτι -Ψυχικό

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Γιάννης Αρμάος
Περισσότερα σε Κύπελλο

Δειτε επισης

Τουρκ Τέλεκομ – Ντιζόν 82-83

Η Ντιζόν έκανε την έκπληξη κι άφησε εκτός ημιτελικών την Τουρκ Τέλεκομ. Οι Γάλλοι νίκησαν …