Κεντρική Uncategorized Ιωνικός Νίκαιας – Παναθηναϊκός 65-110

Ιωνικός Νίκαιας – Παναθηναϊκός 65-110

FB IMG 1583682705718 e1583747604227

Εύκολο έργο είχε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Ιωνικο νκαιας και πήρε τη νίκη με 110-65. Πλέον συγκεντρώνεται για το ματς της Ευρωλίγκας στην Τουρκία με την Φενέρμπαχτσε.

Ο Ρικ Πιτίνο είχε την άνεση να ξεκουράσει τους βασικούς του και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παιδιά όπως ο Περσίδης και ο Παπαδάκης, το ματς ήταν μονόδρομος, με τον Ιωνικό απλά να προσπαθήσει να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα.

Έξι παίκτες του Παναθηναϊκού με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Τζέικομπ Ουάιλι να σταματάει στους 15 πόντους και τα 10 ριμπάουντ, ενώ 15 είχε και ο Νίκος Περσίδης με 5/6 δίποντα και 1/1 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φορτσάτος στο παρκέ και προηγήθηκε με 11 πόντους (4-15). Ο Ιωνικός ήταν σάκους του μποξ για τους παίκτες του Πιτίνο, έξι ακόμα πόντοι για τους φιλοξενούμενους και στο πεντάλεπτο η διαφορά πήγε στους 17 (4-21). Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 22 πόντους στο δεκάλεπτο (6-28), ο Ιωνικός είχε μία μικρή αντίδραση, με τον Ουάιλι να σκοράρει για το 11-30. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 16-36 με καλάθι του Τζόνσον.

Το ματς δεν άλλαξε ρυθμό. Αντιθέτως οι Πράσινοι είχαν βρει… μπόσικο τον Ιωνικό και τον «σφυροκοπούσαν». Ο Παπαδάκης με τρίποντο έγραψε το 16-41, με τον νεαρό γκαρντ του Παναθηναϊκού να βοηθάει και στη συνέχεια, δίνοντας την ασίστ στον Ράουτινς για το +30 (18-48).

Η πίεση δεν έπεισε από τους παίκτες του Πιτίνο, ο Μήτογλου με τον Βουγιούκα οδήγησαν το ματς στο 24-60, ενώ Τόμας και Φριντέτ το έφτασαν στο +39 (26-65) για την ομάδα τους με την συμπλήρωση 19 λεπτών στο Σοφία Μπεφόν.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 32-67 με τον Ιωνικό να παραδίνεται άνευ μάχης στις ορέξεις των φιλοξενούμενων.

Ο Ιωνικός αποφάσισε να παίξει μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο. Οι 67 πόντοι ήταν πολλοί σε 20 αγωνιστικά λεπτά για τους παίκτες του Κουταλιανού και ο Σίμπσον ήταν εξάλλου από τους λίγους που αντιστεκόταν. Έκανε το 41-75, με τον Σακλαρίου και τον Δημακό να μειώνουν σε 46-75.

Η ομάδα της Νίκαιας έριξε την διαφορά κάτω από τους 30 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου (50-77) με τον Ράις να έχει άλλη άποψη και με προσωπικές ενέργειες να κρατάει σε αυτά τα επίπεδα το ματς.

Ο Περσίδης βρήκε μπόλικο χρόνο και χώρο από τον Πιτίνο, σκόραρε με βολές για το 56-84 με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο 58-84.

Ο Πιτίνο πέρασε στο ματς μία πεντάδα που αποτελούταν από τους Παπαδάκη, Ράουτινς, Τζόνσον, Περσίδη και Ουάιλι, με τους γηπεδούχους έτσι να προσπαθούν να μαζέψουν τα… ασυμμάζευτα.

Ο Περσίδης με λέι απ έκανε το 58-91, οδηγώντας την ομάδα του σε ένα 7-0 σερί, το οποίο διευρύνθηκε κι άλλο με τον Ουάιλι να στέλνει το παιχνίδι στο 58-96. Τζόνσον και Ουάιλι ανέλαβαν επιθετικές πρωτοβουλίες, με τον Περσίδη ξανά να διαμορφώνει το 63-104. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 110 πόντους με όμορφο κάρφωμακαι πάλι από τον Έλληνα σέντερ, με το τελικό 65-110 να μιλάει από μόνο του.

Τα δεκάλεπτα: 16-36, 32-67, 58-84, 65-110

Περισσότερα σε Uncategorized

Πρωτέας Βούλας – ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια 66-55

Στην τελική φάση των play off πέρασε ο Πρωτέας. Στην τελική φάση των play off του 1ου ομίλ…