Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Ολυμπιακός 91-93

Βαλένθια – Ολυμπιακός 91-93

augustine rubit olympiacos piraeus eb19

Μεγάλο και σημαντικό διπλό πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στην Ισπανία, καθώς επικράτησε της Βαλένθια με 93-91. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τους “ερυθρόλευκους” τελικά να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίος για την ομάδα του Πειραιά ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Ο Κώστας Παπανικολάου ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και σημείωσε τους 4 πρώτους πόντους της αναμέτρησης (0-4). Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν φανταστικοί στην άμυνα και έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους. Ο Παπανικολάου συνέχισε να σκοράρει και γρήγορα γρήγορα έφτασε τους έξι πόντους (2-8). Ο Σαν Εμετέριο πήρε το “όπλο” του και με 2 εύστοχα σουτ τριών πόντων σε ισάριθμα σουτ ισοφάρισε το ματς (8-8).

Ο Ρούμπιτ φορτώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ και αποσύρθηκε από τον Κεστούτις Κεμζούρα. Ο Τέιλορ Ρότσεστι πέτυχε το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση και έβαλε ξανά μπροστά τους ερυθρολεύκους (10-12). Ο Παπανικολάου πέτυχε ακόμη ένα καλάθι, έφτασε τους 8 πόντους και έκανε το 14-12. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο και ολοκληρώθηκε ισόπαλο (16-16).

Ο Μπράντον Πολ πέτυχε τρίποντο στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά ο Βίβες απάντησε άμεσα (19-19). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να χτίσουν μία καλή διαφορά (25-25). Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε με ένα σερί 8-0 και συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να προηγηθεί με έξι πόντους (29-35).

Η Βαλένθια προσπάθησε να πλησιάσει, αλλά ο Σάσα Βεζένκοφ που ήταν εξαιρετικός (7 πόντοι) και ο Σπανούλης που μοίραζε τη μία ασίστ πίσω από την άλλη (4 ασίστ) κρατούσαν σταθερή τη διαφορά (31-39). Ο Ολυμπιακός, όμως, δεν είχε την ίδια καλή εικόνα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου και δέχθηκε ένα σερί 5-0 και οι “νυχτερίδες” πλησίασαν στους 3 πόντους (36-39).

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε πολύ καλά στο δεύτερο μέρος και με εξαιρετικό Κόνιαρη προηγήθηκε με 47-42. Ο Κώστας Παπανικολάου συνέχισε να είναι εντυπωσιακός και στο δεύτερο ημίχρονο και ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (42-50). Ο Αντώνης Κόνιαρης ήταν πραγματικά εξαιρετικός στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασε τους 8 πόντους και έδωσε διψήφιο προβάδισμα στον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο παιχνίδι (43-53).

Η Βαλένθια δεν το έβαλε κάτω και με συνεχόμενα καλάθια κατάφερε να επιστρέψει και πάλι στο ματς (55-58). Σ΄εκείνο το σημείο μίλησε ο Μπράντον Πολ, ο οποίος με ένα μεγάλο τρίποντο (3/4) έδωσε μεγάλη ανάσα στους φιλοξενουμένους (55-61). Η ισπανική ομάδα πλησίασε ξανά στους 2 πόντους, αλλά ο εξαιρετικός Σάσα Βεζένκοφ σκόραρε για τρεις (12 πόντοι), ενώ ο Πρίντεζης ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους (63-70).

Η Βαλένθια με σερί 7-0 στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου έκανε το 70-70, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του σερί και με νέο τρίποντο του Βεζένκοφ προηγήθηκε με 78-70. Οι “ερυθρόλευκοι”, όμως, πάλι κόλλησαν στο σκορ και δέχθηκαν σερί 9-0 και βρέθηκαν πίσω στο σκορ (79-78). Ο Κώστας Παπανικολάου έδωσε μεγάλη ανάσα στον Ολυμπιακό και έκανε το 80-79. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν σε εξαιρετική ημέρα πέτυχε και δεύτερο συνεχόμενο καλάθι και κράτησε τα ηνία του σκορ για τους φιλοξενούμενους (80-82).

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει τα ηνία του ματς μέχρι το τέλος και τελικά πήρε τη νίκη με 93-91.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-39, 63-70, 91-93
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 9 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 20 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Εντούρ 6 (2/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Αμπάλντε 1, Λαμπεϊρί 2 (5 ριμπάουντ), Βαν Ρόσομ 11 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 2 (1/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βίβες 6 (2), Σαν Εμετέριο 23 (5/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/11 βολές, 4 ριμπάουντ), Σάστρε 1, Ντόρνεκαμπ 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 7 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάλντουιν 2, Πολ 12 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κόνιαρης 8 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα), Σπανούλης 10 (3/4 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Μιλουτίνοβ (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 17 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 18 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 16 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 3

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…