Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Αναντολού Εφές 82-86

Μπαρτσελόνα – Αναντολού Εφές 82-86

rodrigue beaubois fc barcelona eb19

Σπουδαίο διπλό στη Βαρκελώνη πανηγύρισε η Αναντολού Εφές, καθώς επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 86-82. Οι Τούρκοι ήταν μπροστά για τρία δεκάλεπτα, αλλά στην τελευταία περίοδο ήταν κάκιστοι και βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με εφτά πόντους. Στα τελευταία λεπτά, όμως, έκαναν την αντεπίθεση τους και πήραν μία επική νίκη.

Ο Σέιν Λάρκιν ξεκίνησε εξαιρετικά και πέτυχε τους πρώτους 4 πόντους της αναμέτρησης (0-4). Οι Καταλανοί βρήκαν λύσεις επιθετικά και έριξαν τη διαφορά, αλλά ο Σιμόν με τρίποντο έδωσε επιθετική λύση στην τουρκική ομάδα (5-10). Οι φιλοξενούμενοι ήταν σε μεγάλη μέρα και με συνεχόμενα τρίποντα εκτόξευσαν τη διαφορά στους 10 πόντους (12-22).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επί μέρους σκορ 9-2 πλησίασε στους 3 πόντους (21-24). Ο Σανλί έδωσε πολύτιμες λύσεις στην Εφές και με συνεχόμενα καλάθια ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 8 πόντους (23-31). O Ντιλέινι ήταν φανταστικός και με 5 τρίποντα και 15 συνολικά πόντους κρατούσε ζωντανή την ομάδα του (32-35). H ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έληξε 45-42.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (50-51). Η Εφές δεν άφησε την Μπαρτσελόνα να περάσει μπροστά και κράτησε το προβάδισμα της (58-66). Οι μπλαουγκράνα ξεκίνησαν δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο και με γρήγορο σερί 4-0 μείωσε στους 2 (62-66). Η Μπαρτσελόνα συνέχισε το σερί τις έφτασε στο 11-0 και έκανε την ανατροπή (69-66).

Ο Κούριτς πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά στους 6 πόντους (72-66). Η Εφές συνέχισε χωρίς τον Αταμάν στον πάγκο της, καθώς αποβλήθηκε από τους διαιτητές με τη Μπαρτσελόνα να κρατάει το προβάδισμα (79-72). Η τουρκική ομάδα, όμως, επέστρεψε και με πρωταγωνιστή τον Πέτερς έφερε το ματς στα ίσια (79-79).

Η Εφές έκανε ανατροπή στην ανατροπή και πήρε τελικά τη νίκη με 86-82.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 42-45, 58-66, 82-86
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 20 (7/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/6 βολές), Ρίμπας 6 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Χάνγκα 2, Οριόλα 6 (5 ριμπάουντ), Αμπρίνες, Χίγκινς 6, Ντιλέινι 15 (5/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Κούριτς 11 (3), Κλαβέρ 2, Μίροτιτς 14 (1/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Τόμιτς.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 26 (4/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ(), Μπομπουά 3 (1/4 τρίποντα), Σίνγκλετον 17 (1/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπαλμπάι, Σανλί 7 (1), Μοερμάν 5 (1), Τουντσέρ, Πλάις 4, Άντερσον 7 (1), Πίτερς 7 (1), Σιμόν 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Κούκοτς: «Ο Γκος άλλαξε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό»

Ο Τόνι Κούκοτς δηλώνει πως ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι ο κορυφαίος όλων. Ο Τόνι Κούκοτς πα…