Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Ερυθρός Αστέρας 80-83

Βιλερμπάν – Ερυθρός Αστέρας 80-83

david lighty ldlc asvel villeurbanne eb19

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε μία μεγάλη ανατροπή στη Γαλλία και κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Βιλερμπάν με 83-80. Η σερβική ομάδα βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με ένα εξαιρετικό δεύτερο μέρος κατάφερε να πάρει τη σπουδαία νίκη και μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση μίας θέσης στην πρώτη οχτάδα του βαθμολογικού πίνακα της Ευρωλίγκα. Ο Κέβιν Πάντερ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς σκόραρε για τρεις στο τέλος και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Οι Γάλλοι ήταν φανταστικοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 9-0 και ανάγκασε τον Ερυθρό Αστέρα να καλέσει τάιμ άουτ. Η σερβική ομάδα ήταν άφαντη στα πρώτα πέντε λεπτά και δέχθηκε 19 πόντους και βρέθηκε στο -14 (19-5). Η γαλλική ομάδα έκανε ένα μυθικό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο σημείωσε 30 πόντους και έχτισε διαφορά 17 πόντων (30-13).

Η υπεροχή της Βιλερμπάν συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ερυθρός Αστέρας δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και η διαφορά έμεινε σταθερή στους 17 πόντους (44-27). Η γαλλική ομάδα δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (49-28). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι Γάλλοι είχαν σαφές προβάδισμα νίκης (49-30).

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν τελείως διαφορετικός στο δεύτερο ημίχρονο. Η σερβική ομάδα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και με εξαιρετική άμυνα και επίθεση πλησίασε στους 7 πόντους (57-50). Η σερβική ομάδα συνέχισε την αντεπίθεση της και μείωσε ακόμη περισσότερο (64-59). Οι Σέρβοι μείωσαν στον ένα πόντο (65-64) και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την εξαιρετική τρίτη περίοδο.

Η Βιλερμπάν ήταν ανήμπορη να αντιδράσει και ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να περάσει μπροστά με 74-72. Στίματς και Πάντερ συνέχισαν να κάνουν πάρτι και έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων στους Σέρβους (73-79). Η γαλλική ομάδα δεν τα παράτησε, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Ερυθρού στις βολές και πλησίασε στους 2 (78-80) 37” πριν το φινάλε. Ο Λάιτι έκλεψε την μπάλα από τον Πάντερ 15” πριν το τέλος και έφερε το ματς στα ίσια με καλάθι στον αιφνιδιασμό (80-80).

Ο Κέβιν Πάντερ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο στο τελευτάιο δευτερόλεπτο, έκανε το 83-80 και έδωσε τη νίκη στους Σέρβους.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 49-30, 65-64, 80-83
ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς): Τέιλορ 5, Τζεκίρι 6 (7 ριμπάουντ), Καουντί 5, Μαλεντόν 13, Λόμαζ 14 (2), Γκαγιού, Νουά 3, Ζαν Σαρλ 6, Ντιό, Λάιτι 11 (1), Στρέιζελ, Πέιν 17 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάκοτα): Κούζμιτς, Πάντερ 18 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπράουν 13 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Νταβίντοβατς 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λάζιτς 1, Μπαρόν, Ντόμπριτς 6 (1), Γκιστ 2 (6 ριμπάουντ), Γιάγκοντιτς 2, Σίμανιτς, Γιοβάνοβιτς 6, Στίματς 21 (8/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/6 βολές).

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …