Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Ζαλγκίρις Κάουνας 70-76

Ερυθρός Αστέρας – Ζαλγκίρις Κάουνας 70-76

arturas milaknis zalgiris erythros asteras

Ένα σπουδαίο διπλό πανηγύρισε η Ζαλγκίρις Κάουνας, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του φορμαρισμένου Ερυθρού Αστέρα. Οι Λιθουανοί ύστερα από ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 76-70 έχοντας σε μεγάλη μέρα τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Λούκα Λεκαβίτσιους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (20-22). Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Ο Ερυθρός Αστέρας και η Ζαλγκίρις Κάουνας προσπαθούσαν να πάρουν τον έλεγχο του ματς, αλλά δεν τα κατάφεραν και το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 38-38.

Από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου η εικόνα σιγά σιγά άρχιζε να αλλάζει. Η Ζαλγκίρις Κάουνας πήρε τα ηνία του σκορ και κατάφερε να χτίσει μία διαφορά της τάξεως των έξι πόντων (57-63). Στην τελευταία περίοδο, οι Λιθουανοί συντήρησαν τη διαφορά που έχτισαν και πήραν μία μεγάλη νίκη με 76-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-38, 57-63, 70-76
Ερυθρός Αστέρας (Σάκοτα): Κούζμις 8 (8 ριμπ.), Πάνερ 5 (1), Μπράουν 14 (6 ασ.), Λάζιτς 2, Μπάρον 9 (2), Ντόμπριτς 5 (1), Γκιστ 9, Τζένκινς 4, Σίμανιτς 5 (1), Ότζο, Στίματς 9 (7 ριμπ.)
Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ουόλκαπ 8, Ρίβερς 8 (2), Λεκαβίτσιους 17 (1), Χέιζ 5 (1), Γιανκούνας, Μιλάκνις 9 (3), Γκέμπεν 3, ΛεΝτέι 10, Λαντέιλ 9 (9 ριμπ.), Ουλανόβας 7 (1)

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…