Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπάγερν Μονάχου 77-55

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπάγερν Μονάχου 77-55

scottie wilbekin maccabi fox tel aviv eb19

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Μακάμπι Τελ Αβίβ που επικράτησε με σκορ 77-55 επί της Μπάγερν Μονάχου για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, σε ένα παιχνίδι που η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έλεγξε από την αρχή του. Πλέον οι Ισραηλινοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-4, ενώ η γερμανική ομάδα γνώρισε την 8η ήττα της στην διοργάνωση και έχει πλέον ρεκόρ 4-8.

Με τον Τάρικ Μπλακ να κάνει γρήγορα αισθητή την παρουσία του με δύο συνεχόμενα καλάθια στην επανεμφάνιση του στην Ευρωλίγκα ξεκίνησε το παιχνίδι στο Τελ Αβίβ, κάνοντας ένα γρήγορο 4-0 για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με τρίποντο του Κόπονεν (9-11) στο 5′. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασαν άμεσα με ένα 8-0 σερί παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων (11-17), ενώ το δεκάλεπτο έληξε στο 22-18 με καλάθι του Ντόρσει.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι με νέο 6-0 σερί πήγαν την διαφορά σε διψήφια τιμή (28-18) αναγκάζοντας τον Ραντόντσιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Το σερί διευρύνθηκε με νέο τρίποντο του Ουίλμπεκιν με τον Λεσόρτ να σκοράρει για πρώτη φορά για τους Γερμανούς 6’13” πριν το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και είχαν ένα καυτό Ουίλμπεκιν στην επίθεση για να πάρουν προβάδισμα 15 πόντων το οποίο διατήρησαν μέχρι την ανάπαυλα (41-26), περιορίζοντας τους Γερμανούς σε μόλις 8 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην επανάληψη το παιχνίδι άνοιξε με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την διαφορά στους 21 (51-30) με 5’35”, για να κάνουν την αντεπίθεση τους οι Γερμανοί με ένα σερί 10-0 μειώνοντας στους 12 (53-41) με 2’35”. Η Μπάγερν επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι μειώνοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά για το 53-47 της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ήταν πιο συγκεντρωμένοι και πήραν εκ νέου διψήφια διαφορά με το 5ο καλάθι του Χάντερ (57-47), οι οποία διευρύνθηκε στους 16 πόντους με τον Μπράιαντ να σκοράρει για 2 για το (70-53). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης για να έρθει το τελικό 77-55.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 41-26, 53-47, 77-55

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Μπράιαντ 12 (2), Γουίλμπεκιν 16 (2/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Έισι 2, Καλοϊάρο 4, Χάντερ 15 (7/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Αβντίγια, Ντόρσεϊ 2 (1/7 σουτ), Ντιμπαρτολομέο, Γουόλτερς 2, Κοέν 2, Μπλακ 9 (4 ριμπάουντ), Ζούσμαν 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ).

Μπάγερν Μονάχου: Κινγκ, Κόπονεν 10 (2/6 τρίποντα), Μονρό 8 (6 ριμπάουντ), Λούτσιτς 5 (1/5 σουτ, 8/8 βολές), Λο5 (1/8 σουτ, 2/2 βολές), Ζίπσερ 4, Νέλσον 4, Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 6 (1), Λεσόρ 8.