Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 88-81

Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 88-81

nikola milutinov olympiacos erythros asteras

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε μία σπουδαία νίκη, καθώς επικράτησε του Ολυμπιακού με 88-81. Η ομάδα του Κεστούρις Κεμζούρα ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος δεν έκανε τίποτα σωστά και έφυγε με άδεια χέρια από το Βελιγράδι. “Δήμιος” για τους “ερυθρόλευκους” ήταν ο Μπράουν, που τέλειωσε το μας έχοντας 34 πόντους.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν καυτός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς είχε 2/2 τρίποντα (6-2). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία του σκορ (11-7), αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα. Συγκεκριμένα, οι “ερυθρόλευκοι” έτρεξαν ένα μικρό σερί 7-0 και έφεραν γρήγορα τούμπα το ματς (11-14). Η ομάδα του Πειραιά ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο και με 5/7 δίποντα και 2/3 τρίποντα κατάφερε να κρατήσει τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (16-21).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο την εξαιρετική του εμφάνιση και με τρίποντο του Βεζένκοφ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (18-28). Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους γηπεδούχους (21-34). Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα είχε κολλήσει επιθετικά και έπαιρνε σκορ μόνο από τη γραμμή των βολών (28-39).

Ο Ερυθρός Αστέρας με πρωταγωνιστή τον Μπράουν έδειξε σημάδια ζωής και μείωσε ύστερα από αρκετή ώρα στους 6 πόντους (35-41). Ο εκπληκτικός Μπράντον Πολ, όμως, με ένα μεγάλο τρίποντο (11 πόντοι, 3/3 τρίποντα) ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό (35-44). Ο Αμερικανός συνέχισε να σκοράρει και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έδωσε στους “ερυθρολεύκους” προβάδισμα 12 πόντων (36-48). Η ομάδα του Πειραιά ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο και δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους.

Μπράουν συνέχισε να κάνει μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό (έφτασε στους 20 πόντους) και μείωσε στους 6 πόντους (44-50). Ο Σπανούλης και ο Πρίντεζης έσπασαν το σερί των γηπεδούχων και έδωσαν ξανά διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα (44-54). Η σερβική ομάδα, όμως, ήταν φανταστική στο τρίτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενα καλάθια έφερε το ματς στα ίσια (58-58). Ο Ερυθρός έκανε και την ανατροπή, καθώς ο Γκιστ σκόραρε πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου και έκανε το 63-61.

Ο Ολυμπιακός είχε κολλήσει επιθετικά και σκόραρε με το σταγονόμετρο. Ο Ερυθρός Αστέρας το εκμεταλλεύτηκε και κατάφερε να πάρει διαφορά 8 πόντων (71-63). Ο Μπράντον Πολ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο, ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε σε 72-68. Ο Μπράουν, όμως, συνέχισε να κάνει πράγματα και θαύματα και με 26 πόντους έκανε μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό (76-68).

Ο Ολυμπιακός άρχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, αλλά στην άμυνα δεν μπορούσε να σταματήσει με τίποτα τον Μπράουν (78-72). Στο δεύτερο ημίχρονο, εξαιρετική παρουσία είχε και ο Γκιστ, ο οποίος με 8 πόντους και εξαιρετική άμυνα έδωσε πολύτιμες λύσεις στους Σέρβους (82-74). Ο Μπράουν συνέχισε να βομβαρδίζει και με νέο τρίποντο έκανε το 85-74. Ο Μπράντον Πολ έκανε μία τελευταία προσπάθεια για τον Ολυμπιακό, καθώς με πέντε γρήγορους πόντους μείωσε σε 87-79.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμη περισσότερο με βολές του Πρίντεζη, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή και τελικά ηττήθηκαν με 88-81.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-44, 63-61, 88-81
Ερυθρός Αστέρας (Σάκοτα): Κούζμιτς, Κόβιτς, Μπράουν 34, Νταβιντόβατς 4, Λάζιτς 8, Φαγέ, Μπέιρον 17 (4), Ντόμπριτς 6 (2), Γκιστ 8, Τζέινκινς 3 (1), Σίμανιτς 6 (2), Ότζο 2
Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Ρότσεστι 7 (1), Μπάλντγουιν 4, Πολ 21 (5), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 4, Τσέρι, Μιλουτίνοφ 15 (11 ριμπ.), Βεζένκοφ 5 (1), Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 2, Ριντ 6

Περισσότερα σε Ολυμπιακός

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…