Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Αναντολού Εφές 78-83

Βαλένθια – Αναντολού Εφές 78-83

james anderson anadolu efes vallencia

Τη δεύτερη της νίκη στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Αναντολού Εφές, η οποία επικράτησε δύσκολα της Βαλένθια εκτός έδρας με 83-78. Η τουρκική ομάδα δυσκολεύτηκε στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά κατάφερε εν τέλει να κρατήσει τα ηνία του σκορ και πήρε τη δεύτερη της συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση.

Η Βαλένθια ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκε γρήγορα με έξι πόντους (10-4). Η Αναντολού Εφές απάντησε και με σερί της 6-0 ισοφάρισε σε 10-10. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι άμυνες πήγαν περίπατο, καθώς σημειώθηκαν συνολικά 50 πόντους με τις “νυχτερίδες” να έχουν το προβάδισμα με 27-23.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς και κράταγαν σταθερά τα ηνία του σκορ (30-25). Η Εφές προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά η Βαλένθια δεν άφησε κανένα περιθώριο και ολοκλήρωσε το ημίχρονο μπροστά με 46-39.

Η Αναντολού Εφές στο τρίτο δεκάλεπτο πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην επίθεση. Η τουρκική ομάδα σημείωσε συνολικά 30 πόντους και κατάφερε να κάνει την ανατροπή (65-71). Οι δύο ομάδες κόλλησαν επιθετικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και μετά από πέντε λεπτά σημειώθηκαν μόλις τέσσερις πόντους (67-73).

Η Βαλένθια δεν κατάφερε εν τέλει να επιστρέψει στο ματς και τελικά ηττήθηκε από την Εφές με 83-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 46-39, 65-71, 78-83
Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κολόμ 6 (2), Μαρίνκοβιτς 2, Λόιντ 2, Νντούρ 6, Αμπάλντε 7 (1), Λαμπεϊρί 4, Βαν Ρόσομ 14 (2), Τομπέι, Μότουμ 11 (1), Ντούμπλιεβιτς 22 (1), Σαν Εμετέριο 4, Ντόρνεκαμπ
Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 13 (1), Μπομπουά 9 (3), Σίνγκλετον, Μπαλμπάι, Πλάις 2, Μίσιτς 15 (1), Άντερσον, Πέτερς 15, Ντάνστον 10, Σιμόν 19 (1)

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (26/4)

Τα φώτα σε Ολυμπιακό και Περιστέρι Τέσσερα παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό π…