Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Ολυμπιακός – Ζενίτ 68-77 (64-64 κ.α.)

Ολυμπιακός – Ζενίτ 68-77 (64-64 κ.α.)

kevin xavier punter olympiacos zenit

Εντός έδρας ήττα υπέστη ο Ολυμπιακός, καθώς δεν τα κατάφερε κόντρα στη Ζενίτ. Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά εκεί ήταν κάκιστοι επιθετικά και ηττήθηκαν τελικά με 77-68. Η ομάδα του Πειραιά με δύο μεγάλα τρίποντα στα τελευταία 40” της κανονικής διάρκειας έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά δεν είχε καθαρό μυαλό και πλέον μετράει ρεκόρ 1-2 στην Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-0. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εξαιρετικοί και με πρωταγωνιστές τους Πολ (στην άμυνα) και Μιλουτίνοφ (στην επίθεση) έκαναν ότι ήθελαν. Ο Πλάθα κάλεσε τάιμ άουτ και ξύπνησε τους παίκτες του, καθώς κατάφεραν να απαντήσουν με ένα σερί 6-0 και μείωσαν τη διαφορά (12-6).

Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς και ο Κεστούτις Κεμζούρα αποφάσισε να ρίξει στη μάχη τον Ρούμπιτ. Ο σέντερ των “ερυθρολεύκων” τον δικαίωσε και με δύο συνεχόμενα καλάθια έδωσε λύσεις στους γηπεδούχους (19-14). Η Ζενίτ, όμως, στα τελευταία λεπτά της περιόδου κατάφερε να κάνει την ανατροπή και με σερί 6-0 πέρασε μπροστά (19-20).

Το σερί συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο και με το δεύτερο τρίποντο του Χόλις η Ζενίτ προηγήθηκε με 23-19. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε μετά το κακό διάστημα του και με πρωταγωνιστή τον Κέβιν Πάντερ πήρε ξανά τα ηνία του σκορ (27-26). Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν το σερί τους και με κορυφαίο τον Μιλουτίνοφ αποσπάστηκε με 5 (31-26).

Ο Πλάθα κάλεσε ξανά τάιμ άουτ, το οποίο και έφερε αντίδραση για τη Ζενίτ. Οι Ρώσοι βρήκαν λύσεις σε επίθεση και άμυνα και πλησίασαν στον 1 πόντο (32-31). Ο Μπράντον Πολ πέτυχε το πρώτο τρίποντο για τον Ολυμπιακό και έκανε το 36-32, αλλά η ρωσική ομάδα και πάλι στα τελευταία λεπτά έτρεξε ένα μικρό σερί και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 38-36.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο δεύτερο μέρος και δέχτηκε σερί 10-2. Ο Πονίτκα έκανε μεγάλη ζημιά στους ερυθρολεύκους (11 πόντοι) και έδωσε αέρα 10 πόντων για πρώτη φορά στη Ζενίτ (38-48). O Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 48-44, αλλά και πάλι η Ζενίτ απάντησε με 5-0 σερί και ξέφυγε στο σκορ (44-53). Ο Κώστας Παπανικολάου έδωσε μεγάλη ανάσα από την περιφέρεια και με τρίποντο μείωσε σε 53-47.

Ο Κέβιν Πάντερ πέτυχε το δέυτερο συνεχόμενο τρίποντο για τον Ολυμπιακό (1/7 είχε ο ίδιος) και μείωσε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (50-53). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν άστοχες με τον Μιλουτίνοφ να μαζεύει όλα τα σκουπίδια και έκανε double double 8 λεπτά πριν το τέλος. Σ΄εκείνο το σημείο ο Αντώνης Κόνιαρης πήρε το όπλο του και με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 59-56.

Ο Χόλινς απάντησε με τρίποντο και έδωσε μεγάλη ανάσα στη Ζενίτ (58-62). Ο Πονίτκα ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά και 2′ πριν το τέλος έκανε το 64-58. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στη συνέχεια και δεν κατάφερε να μειώσει στο σκορ. Ο Κέβιν Πάντερ έδωσε τη λύση και με τρίποντο 42” πριν το φινάλε μείωσε σε 64-61.

Ο Αγιόν αστόχησε στην επόμενη επίθεση και ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς. Ο Κώστας Παπανικολάου πήρε το σουτ 6,5” πριν το φινάλε και πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο και ισοφάρισε σε 64-64! Ο Κοστόφ αστόχησε σε σουτ στην τελευταία επίθεση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Με βολές μπήκαν οι πρώτοι πόντοι των δύο ομάδων στην παράταση (65-66). Ο Πονίτκα συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα και με καλάθι στην εκπνοή του χρόνου έκανε το 68-65. Ο Ολυμπιακός κόλλησε επιθετικά και η Ζενίτ το εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε με 6 πόντους (67-72). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Ζενίτ πήρε τη νίκη με 77-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-38, 47-53, 64-64, 68-77
Ολυμπιακός (Κεμζούρα) Πάντερ 16 (2/12 τρίποντα), Μπόλντγουιν 1, Πολ 5 (1), Κόνιαρης 6 (3 ασίστ), Σπανούλης 7 (6 ασίστ), Τσέρι, Μιλουτίνοφ 16 (16 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 6 (1), Κουζμίνσκας, Ρούμπιτ 4, Χαπ
Ζενίτ (Πλάθα): Άιβερσον 6, Αλμπισί 2, Χόλις 9 (3), Τόμας 9 (1), Ρένφρο 10 (2), Κβοστόφ 4, Τρούσκιν 3 (1), Βορόνοφ, Αμπρομάιτις 6, Πονίτκα 18, Αγιόν 10 (10 ριμπάουντ)