Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Άλμπα Βερολίνου 103-84

Μπαρτσελόνα – Άλμπα Βερολίνου 103-84

malcolm delaney fc barcelona alba

Αήττητη παρέμεινε η Μπαρτσελόνα μετά την τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι “μπλαουγκράνα” δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου, αλλά στο δεύτερο μέρος καθάρισαν και πήραν τη νίκη με 103-84. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο και έκαναν το 3/3 στη διοργάνωση.

Η Άλμπα Βερολίνου στο πρώτο δεκάλεπτο αιφνιδίασε την Μπαρτσελόνα και με εκπληκτική εμφάνιση προηγήθηκε με έξι πόντους (19-25). Στη δεύτερη περίοδο άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά (46-44).

Στο δεύτερο μέρος, η Μπαρτσελόνα δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στους φιλοξενουμένους. Οι γηπεδούχοι με κορυφαίους τους Μίροτιτς, Χίγκινς και Τόμιτς καθάρισαν το ματς και πήραν τη νίκη με 103-84.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 46-44, 71-67, 103-84
Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 7, Χάνγκα 2, Σμιτς 8 (1), Οριόλα 8, Αμπρίνες 8 (2), Χίγκινς 22 (4/4 τρίποντα), Ντιλέινι, Κούριτς 8, Κλαβέρ 7 (1), Μπολμάρο, Μίροτιτς 18 (4), Τόμιτς 15
Άλμπα Βερολίνου (Γκαρσία): Μέισον, Σίβα 12 (2), Γκίφι 10 (2), Ντιλόου 3 (1), Μάτισεκ 3, Σνάιντερ 8 (2), Χέρμανσον, Όγκμπε 6, Γιεντράιτις 17 (3), Καβανόγκ 11 (2), Ννόκο 8, Σίκμα 6 (2)

Χουγκάζ: «Όλοι μαζί για ένα ιστορικό αποτέλεσμα»

Μήνυμα προς τον κόσμο έστειλε ο Νίκος Χουγκάζ. Ο διεθνής φόργουορντ του Περιστερίου, Νίκος…