Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Διαγόρας Δρυοπιδέων – Πανιώνιος 93-72

Διαγόρας Δρυοπιδέων – Πανιώνιος 93-72

panionios diagoras driopideon

Τη μεγάλη έκπληξη του Κυπέλλου Ελλάδος έκανε ο Διαγόρας Δρυοπιδέων, καθώς κέρδισε τον Πανιώνιο με 93-72 και τον πέταξε εκτός. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πραγματοποίησε ακόμη μία κακή εμφάνιση και πλέον ο προβληματισμός μεγαλώνει ενόψει και της συνέχειας του πρωταθλήματος. Από την πλευρά των νικητών, οι Καράμπουλας και Λιακόπουλος έκαναν πράγματα και θαύματα και οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 12-9, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Σ’ εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 8-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ (17-12). Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς και κράτησε τα ηνία του σκορ μέχρι και το φινάλε της πρώτης περιόδου (21-15).

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν τα παράτησε και κατάφερε να ισορροπήσει το ματς τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου (30-28). Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων, όμως, ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και με κορυφαίο τον Νίκο Λιακόπουλο κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 39-30 υπέρ των γηπεδούχων.

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και στο δεύτερο μέρος και με τρίποντο του Καράμπουλα έφτασε τους 13 (50-37). Ο Πανιώνιος έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει και οι παίκτες της ομάδας της Νέας Σμύρνης ήταν αρκετά άστοχοι. Ο Διαγόρας το εκμεταλλεύτηκε και κράταγε σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά (63-50).

Η τελευταία περίοδος ήταν εφιαλτική για τον Πανιώνιο. Οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν επί μέρους σκορ 16-5 και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 24 πόντους (79-55). Όπως ήταν φυσικό μέχρι το φινάλε του ματς δεν άλλαξε κάτι και ο Διαγόρας πήρε τη νίκη με 93-72 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, ενώ αντίθετα ο Πανιώνιος πλέον επικεντρώνεται στο πρωτάθλημα, όπου πρέπει να αλλάξει εικόνα αν δεν θέλει να μπλέξει.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 39-30, 63-50, 93-72
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Κωστής): Αγγελόπουλος, Κουκάς, Λεβέντης, Καράμπουλας 29 (4/4 τρίποντα), Πολυτάρχου 18 (2), Πετροδημόπουλος 9 (1), Λιακόπουλος 25 (8 ασίστ), Καρασταμάτης, Βλάχος,Μαχαίρας 7 (11 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 5 (6 ριμπάουντ)
Πανιώνιος (Λιβάνος): Λιούις 4, ΜακΓκιλ 10 (5 ριμπάουντ), Λι 4, Βεργίνης 5 (1/7 τρίποντα), Μαραγκίδης 3 (1/1 τρίποντο), Καμαριανός, Τζουγκαράκης 2, Τζάστιν 2, Καμπερίδης 6 (2), Πάσαλιτς 9 (2), Ντόρις 17 (2), Λαμπρόπουλος 10 (10 ριμπάουντ).