Κεντρική Basket League Περιστέρι – ΑΕΚ 71-79

Περιστέρι – ΑΕΚ 71-79

zois karampelas aek peristeri

Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των μικρών τελικών, καθώς επικράτησε του Περιστερίου με 79-71. Η Ένωση ήταν σε εξαιρετική κατάσταση έξω από τη γραμμή του τριπόντου και με τρίποντη ραψωδία (16/35) πήρε τη νίκη. Σπουδαία εμφάνιση έκαναν οι Γιορκ (8/13 τρίποντα) και Σάκοτα (6/10 τρίποντα) που εκτέλεσαν τους γηπεδούχους με μεγάλα σουτ τριών πόντων.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και με τρίποντο του Γιορκ προηγήθηκε με 8-3. Η Ένωση συνέχισε μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου να κρατάει σταθερά τα ηνία του σκορ (9-13). Το Περιστέρι, όμως, ανέβασε την απόδοση του στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και με σερί 9-2 πέρασε μπροστά στο σκορ (18-15). Η Ένωση μείωσε με καλάθι του Ρογκαβόπουλου, ο οποίος έκανε το 18-17, που ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με νέο σερί 10-0 έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (28-17). Το Περιστέρι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κράτησε σχετικά εύκολα τα ηνία του σκορ μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (39-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο μίλησε ο αρχηγός της ΑΕΚ, Ντούσαν Σάκοτα. Ο παίκτης της Ένωσης, που έιναι γνωστός για την ικανότητα του έξω από την γραμμή του τριπόντου, πέτυχε συνεχόμενα σουτ τριών πόντων (6/8 μέχρι εκείνο το σημείο) και έβαλε μπροστά την ομάδα του (47-50). Ο Γιαννόπουλος πήρε τη σκυτάλη και με ένα ακόμα τρίποντο ανέβασε τη διαφορά (47-53). H τρίποντη ραψωδία της Ένωσης ολοκληρώθηκε με buzzer beater του Γιορκ, που διαμόρφωσε το 59-52.

To Περιστέρι προσπαθούσε να πλησιάσει, αλλά η ΑΕΚ έβρισκε τις λύσεις επιθετικά και κράταγε σταθερά τα ηνία του σκορ (61-68). Η ΑΕΚ έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο και έδινε ευκαιρίες στους γηπεδούχους να πλησιάσουν στο ματς. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν ήταν όμως εύστοχη και το μόνο, που κατάφερε να πλησιάσει στους 4 (67-71).

Ο Γιορκ, που ήταν εξαιρετικός, απάντησε με τρίποντο και έδωσε αέρα 7 πόντων στην ΑΕΚ (67-74). Στο τελευταίο λεπτο οι δύο ομάδες εκτέλεσαν συνεχόμενες βολές. Ο Σάκοτα ήταν ψύχραιμος και κράτησε μία διαφορά των έξι πόντων (71-77) 28” πριν το τέλος. Το Περιστέρι στην επόμενη φάση έκανε λάθος και δεν μπόρεσε να μειώσει.

Η ΑΕΚ κράτησε τη διαφορά και τελικά πήρε τη νίκη με 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-32, 52-59, 71-79