Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Αναντολού Εφές 82-72

Μπαρτσελόνα – Αναντολού Εφές 82-72

chris singleton fc barcelona efes

Σε πέμπτο παιχνίδι θα κριθεί το τελευταίο εισιτήριο του Final Four της Euroleague. Η Μπαρτσελόνα επικράτησε στη Βαρκελώνη με 82-72 της Αναντολού Εφές και ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2. Οι γηπεδούχοι από την τρίτη περίοδο κατάφεραν να πάρουν μία διψήφια διαφορά και κατάφεραν να την κρατήσουν μέχρι το τέλος του ματς.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα επτά λεπτά με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (12-8). Σ΄εκείνο το σημείο, όμως, η Αναντολού Εφές έτρεξε ένα σερί 14-0 και προηγήθηκε με 22-12, με την Μπαρτσελόνα να μειώνει στο φινάλε της περιόδου με τρίποντο του Κρις Σίνγκλετον (15-22).

Οι μπλαουγκράνα στο δεύτερο δεκάλεπτο έδειξαν να συνέρχονται και σιγά σιγά ροκάνισαν τη διαφορά και βρέθηκαν στο -1 (25-26). Η Μπαρτσελόνα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντο του Κλαβέρ ανέκτησε τα ηνία του σκορ (34-33). Οι γηπεδούχοι δεν τα κράτησαν, όμως, για πολύ καθώς ο Μοερμάν σκόραρε για τρεις στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έκανε το 38-36 για την Εφές.

Οι Καταλανοί στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ήταν εξαιρετικοί και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 8 πόντων (48-40). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και με καλάθι του Σεραφέν προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (56-46), την οποία κατάφεραν να διευρύνουν στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-50).

Η Μπαρτσελόνα και στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε τον έλεγχο και παρότι η Εφές προσπαθούσε να πλησιάσει, δεν την άφηνε να μειώσει τη διαφορά (72-62). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι μπλαουγκράνα πήραν τη νίκη με 82-72

Τα δεκάλεπτα: 15-22,, 36-38, 63-50, 82-72

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Αλλαγή ώρας στον 5ο τελικό

Στις 13:30 αντί για τις 15:00 θα διεξαχθεί την Κυριακή, ο 5ος τελικός ανάμεσα σε Ολυμπιακό…