Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 83-92

Μπασκόνια – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 83-92

tornike shengelia kirolbet baskonia cska

Το παρών σ΄ακόμη ένα Final Four της Euroleague θα δώσει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς κέρδισε την Μπασκόνια στη Βιτόρια (83-92) και πήρε το εισιτήριο. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη για τρία δεκάλεπτα ήταν πίσω στο σκορ, αλλά με ένα μεγάλο σερί στην τελευταία περίοδο πήρε τη νίκη, έκανε το 3-1 και προκρίθηκε στο F4.

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 7-2, αλλά οι γηπεδούχοι γρήγορα πήραν τα ηνία του σκορ (11-9). Οι δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου έμειναν κοντά στο σκορ με τους Βάσκους, όμως, να κρατούν σταθερά το προβάδισμα (22-20).

Στη δεύτερη περίοδο, η Μπασκόνια μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει αέρα 8 πόντων με καλάθι του Σενγκέλια (35-27). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 10 για πρώτη φορά (46-35). Το μόνο, που κατάφερε η ΤΣΣΚΑ πριν το τέλος του ημιχρόνου, ήταν να μειώσει σε 48-39 με buzzer beater του Ντε Κολό.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Βάσκοι έλεγχαν το ματς και κράταγαν σταθερά τη διαφορά στις παρυφές των δέκα πόντων (61-53). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με αντεπίθεση στο φινάλε της περιόδου πλησίασε στους 3 πόντους (71-68).

Η ΤΣΣΚΑ δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου πέρασε για πρώτη φορά μπροστά μετά από πολύ ώρα με καλάθι του Κάιλ Χάινς (76-77). To σερί των φιλοξενουμένων συνεχίστηκε και έστειλαν τη διαφορά στους 10 (76-86) 1,49” πριν το φινάλε.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η ΤΣΣΚΑ πήρε τη νίκη με 92-83 και προκρίθηκε στο Final Four με συνολικό σκορ στη σειρά 3-1.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 48-39, 71-68, 83-92

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…