Κεντρική Basket League Ρέθυμνο Ρέθυμνο – Μπνέι Ερτζελίγια 68-66

Ρέθυμνο – Μπνέι Ερτζελίγια 68-66

rethimno1

Το Ρέθυμνο πανηγύρισε την πρώτη του ευρωπαϊκή νίκη, έστω και σε φιλικό επίπεδο. Η ομάδα του Σταύρου Μυκονιάτη επικράτησε της Μπνέι Ερτζέλιγα με 68-66, στο πλαίσιο του τουρνουά της Ουγγαρίας που διεξάγεται στην έδρα της Κορμέντ.

Ο Κάρλτον Γκάιτον ήταν ο παίκτης που χάρισε τη νίκη στους Κρητικούς, πετυχαίνοντας το νικητήριο καλάθι του αγώνα στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Αμερικανός άσος ήταν κι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 14 πόντους με τον Ντουράμ να ακολουθεί με 11 πόντους (5ασίστ, 3 κλεψίματα).

Να σημειωθεί ότι το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ρεθύμνου έκανε ο Κλάντον. Αύριο στις 20.30 το Ρέθυμνο θα αντιμετωπίσει τον νικητή του σημερινού αγώνα Κορμέντ – Έλιος στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

rethmno2

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα του, με την Μπνέι να κρατάει το προβάδισμα με 15-17 στη λήξη της α’ περιόδου. Στη συνέχεια το Ρέθυμνο αποδείχθηκε άστοχο από την περιφέρεια (4/13 τρίποντα), με τους τυπικά φιλοξενούμενους να αυξάνουν τη διαφορά στους 7 πόντους, με το 30-37 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Σταύρου Μυκονιάτη μπήκαν πιο επιθετικά και με επιμέρους 10-6 μείωσαν σε 40-43 στο 25’. Τελικά, η ισοφάριση ήρθε στη λήξη της γ’ περιόδου με το σκορ στο 53-53. Ο Ραζής έβαλε σε ρόλο οδηγού την ομάδα του Ρεθύμνου, μετά από το πρώτο προβάδισμα στην α’ περίοδο, με εύστοχη εκτέλεση από τα 6.75 για το 56-55 (32’).

Το παιχνίδι είχε εξελιχθεί σε ντέρμπι, με το 64-64 να διατηρείται έως και 1’38’’ πριν τη λήξη. Σε εκείνο το σημείο ο Γλυνιαδάκης έβαλε ξανά σε ρόλο οδηγού το Ρέθυμνο (66-64). Η Μπνέι ισοφάρισε σε 66-66 με 25’’ να απομένουν στο χρονόμετρο. Όμως, ο Γκάιτον ήταν εκείνος που “μίλησε” τελευταίος, καθώς ευστόχησε στα τελευταία δευτερόλεπτα, διαμορφώνοντας το τελικό 68-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-37, 53-53, 68-66.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σταύρος Μυκονιάτης): Ντάνιελς 5(1τριπ., 7 ριμπ.), Μπρέισι – Ντέιβις 8(1τριπ., 3ριμπ., 3ασ.), Γκάιτον 14(2τριπ., 4ριμπ.), Ντουράμ 11(2τριπ., 5ασ., 3κλ.), Ραζής 5(1τριπ.), Χριστοδούλου 8(3ριμπ.), Κουρέπης 2(3ριμπ.), Γλυνιαδάκης 7 (3ριμπ.), Σιγκούνας 2(2ριμπ.), Ντάνιελ 4(6ριμπ.), Καλογιαννίδης (1ριμπ., 1κλ.), Κλάντον 2(1ριμπ.).
ΜΠΝΕΪ (Γκάσπερ Ποτότσνικ): Άντριεν 11, Σίνγκερ, Λέβιν 9, Ρόμπινσον 25(6), Μασούρ 12(1), Χανόσι 3(1), Έρλιχ 2, Άρμστρονγκ, Ντίξον, Μπλίζνιουκ 4, Ζιφ.

rethimno2

Περισσότερα σε Ρέθυμνο

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…