Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 87-84

Βαλένθια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 87-84

bojan dubljevic valencia maccabi

Σ΄ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, η Βαλένθια κέρδισε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 87-84 και έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στη φετινή Ευρωλίγκα. Οι “νυχτερίδες” ήταν εξαιρετικές στο πρώτο ημίχρονο και παρότι οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους, κατάφεραν να κρατήσουν τα ηνία του σκορ και να πάρουν τη νίκη.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (11-10). Προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η Βαλένθια ανέβασε την απόδοση της και με καλάθι και φάουλ του Τίμπο Πλάις προηγήθηκαν με 24-18.

Οι “νυχτερίδες” πάτησε ακόμη περισσότερο το γκάζι και με τρίποντο του Σέρτζι Γκαρθία ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους (36-24). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις. Η Βαλένθια κατάφερε να προηγηθεί με 18 πόντους (46-28), ενώ η Μακάμπι κατάφερε πριν το τέλος του ημιχρόνου να μειώσει σε 52-39.

Οι Ισραηλινοί “ξύπνησαν” στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να συμμαζέψουν τα πράγματα. Οι παίκτες του Σπάχια με επί μέρους σκορ 18-9 “έριξαν” τη διαφορά και πλησίασαν τους γηπεδούχους στους 4 πόντους (61-57). Στην τελευταία περίοδο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ προσπάθησε να κάνει την ανατροπή και 42” πριν το τέλος μείωσε σε 85-82 με καλάθι του Ντεάντρε Κέιν.

Ουίλ Τόμας δεν κατάφερε να σκοράρει για τη Βαλένθια και στη συνέχεια ο Ρολ κέρδισε φάουλ. Ο παίκτης της Μακάμπι Τελ Αβίβ ευστόχησε και στις δύο και 5” πριν τη λήξη μείωσε σε 85-84. Οι παίκτες του Σπάχια έκαναν φάουλ στη συνέχεια στον Βαν Ρόσομ, αλλά αυτός ήταν ψύχραιμος και με δύο στις δύο βολές έγραψε το τελικό 87-84.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 52-39, 61-57, 87-84
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 5 (1), Γκαρθία 11 (3), Αμπάλντε 11 (1), Βαν Ρόσομ 11 (3), Ντούμπλιεβιτς 15 (1), Μαρτίνεθ 8, Πλάις 8, Ουίλιαμς 7, Σάστρε, Γκριν 12 (1), Ντόρνεκαμπ
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 9, Μασούρ 2, Ρολ 10, Κέιν 9 (1), Τάιους 4, Σεγκέφ 3, Κόουλ 22 (1), Μπόλντεν 12 (1), Παραχούσκι 8, Ζούσμαν 5

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…