Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάμπεργκ 106-86

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάμπεργκ 106-86

gustavo ayon real madrid bambergk

Τον Παναθηναϊκό θα αντιμετωπίσει η Ρεάλ Μαδρίτης στα playoffs της Ευρωλίγκα, ύστερα από τη νίκη της κόντρα στη Μπάμπεργκ με 106-86. Η “Βασίλισσα” μ΄ενα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη και στους 8 θα αντιμετωπίσει τους “πράσινους” με μειονέκτημα έδρας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-0. Η Μπάμπεργκ “ξύπνησε” και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 2 πόντους (15-13). Η εικόνα αυτή συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου. Η γερμανική ομάδα συνέχιζε να πιέζει και πέρασε μπροστά στο σκορ με καλάθι του Ραντόσεβιτς (28-29).

Η Μπάμπεργκ με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ανέβασε τη διαφορά στους 6 (29-35). Στη συνέχεια η Ρεάλ Μαδρίτης ισορρόπησε το ματς και κατάφερε να ισοφαρίσει (35-35). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χεράκι χεράκι στο σκορ και έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου η “Βασίλισσα” πέρασε μπροστά με τρίποντο του Κάρολ ύστερα από αρκετή ώρα (53-50).

H γερμανική ομάδα με ένα μικρό σερί 4-0 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ανέκτησε και πάλι τα ηνία του σκορ (53-54). Το προβάδισμα της δεν κράτησε για πολύ. Η Ρεάλ απάντησε με δικό της σερί 8-0 και ξέφυγε με 7 πόντους (61-54). Σ΄εκείνο το σημείο η Ρεάλ πάτησε το γκάζι και κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 13 (82-69).

Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε τη διαφορά και την αύξησε στην τελευταία περίοδο και τελικά πήρε τη νίκη με 106-86. Μ΄αυτήν τη νίκη ο Παναθηναϊκός τερμάτισε τέταρτος και η “Βασίλισσα” πέμπτη και οι δύο ομάδες θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στα playoffs, με τους “πράσινους” να έχουν το πλεονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 28-29, 53-50, 82-69, 106-86
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ραντλ 4, Ράντολφ 23 (4), Ρούντι 10 (2), Ντόντσιτς 12 (1), Ρέγιες 8, Αγιόν 14, Κάρολ 19 (3), Τόμπκινς 2, Τέιλορ 6 (1)
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Μπάνκι): Χάκετ 17 (2), Ράιτ 11 (1), Ζήσης 8, Νίκολιτς 3 (1), Στάιγκερ, Μίτροβιτς 3 (1), Λο 7 (1), Όλιντ 5 (1), Ρούμπιτ 12, Μούσλι 16, Ραντόσεβιτς 4

Euroleague: Ρεκόρ προσέλευσης κόσμου φέτος στη διοργάνωση

Τεράστια αύξηση φέτος με ρεκόρ προσέλευσης κόσμου στη Euroleague. Ο κόσμος φέτος γέμισε τα…