Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Ολυμπιακός 86-54

Μπασκόνια – Ολυμπιακός 86-54

olympiakos baskonia

“Τραγική” εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στη Βιτόρια και γνώρισε τη συντριβή με 86-54 από τη Μπασκόνια. Οι “ερυθρόλευκοι” εμφανίστηκαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο και από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά καλά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 8-0 με τρίποντο το Γιώργου Πρίντεζη. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντο αυτήν τη φορά από τον Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκαν με 17-10. Η ομάδα του Πειραιά ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο και κράτησε μέχρι το τέλος τα ηνία του σκορ (16-21).

Η Μπασκόνια ανέβασε την απόδοση της, αλλά ο Ολυμπιακός με τον εξαιρετικό Γιώργο Πρίντεζη κράταγε σταθερά το προβάδισμα (25-29). Τελικά, όμως, οι Βάσκοι κατάφεραν να προηγηθούν με τρίποντου του Γκαρίνο (32-30). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν κολλήσει επιθετικά, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο ημίχρονο με έξι πόντου (36-30).

Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά και στη τρίτη περίοδο και ξέφυγαν με 12 πόντους (42-30). Ο Ολυμπιακός για δεύτερο συνεχόμενο δεκάλεπτο ήταν τραγικός σε άμυνα και επίθεση και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 22 πόντους (58-36)! Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε τους 28 (72-44).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι τραγικός και η Μπασκόνια τελικά πήρε τη νίκη με 86-54.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-30, 72-44, 86-54

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιντόζα 6 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Τίμα, Βόιτμαν 19 (6/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπομπουά 13, Τζάνινγκ 8 (2), Ντιόπ 6, Γκρέιντζερ 5 (1 τρίποντα, 7 ασίστ), Πουαριέ 13 (9 ριμπάουντ), Τζόουνς (6 ριμπάουντ), Σενγκέλια 9 (1), Γκαρίνο 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): MακΛίν 5, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 6 (2/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Μιλουτίνοφ 6, Στρέλνιεκς 1, Πρίντεζης 13 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μάντζαρης 6 (1/8 τρίποντα), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης 2, Ουίλτζερ, Τόμπσον 5.

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…