Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – Προμηθέας 82-78

Ρέθυμνο – Προμηθέας 82-78

rethymno

Η ξέφρενη πορεία του Προμηθέα σταμάτησε στην Κρήτη. Το Ρέθυμνο επικράτησε των Πατρινών με 82-78 στο κλειστό Μελίνα Μερκούρη, για την 8η αγωνιστική της Basket League, και πανηγύρισε τη δεύτερη σερί νίκη του και τρίτη του συνολικά στο πρωτάθλημα. Παράλληλα, υποχρέωσε το σύνολο του Μάκη Γιατρά στη δεύτερη ήττα του.

Ο Νίκος Βετούλας κατάφερε να νικήσει την πρώην ομάδα του, έχοντας τρεις Αμερικανούς του σε εξαιρετική μέρα. Ο λόγος για τους Μούντι (21π.), Άρμστεντ (18π.) και Γκούντγουιν (11π., 9ριμπ.), οι οποίοι έκαναν τη διαφορά για τους Κρητικούς, οδηγώντας την ομάδα τους στη νίκη. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Μιλόσεβιτς με 28 πόντους κι 9 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χεράκι και να αδυνατούν να ξεφύγουν στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά το Ρέθυμνο με 18-16, με τους Κρητικούς να ανεβάζουν τη διαφορά στους 7 πόντους (23-16) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά τους Πατρινούς να επιστρέφουν στο παιχνίδι (23-24) με δικό τους σερί 8-0. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 33-33.

Οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το Ρέθυμνο να προηγείται με μόλις έναν πόντο (54-53) στο 30′. Με το σκορ στο 61-59, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα ξέσπασμα και με σερί 8-0, προηγήθηκαν με 69-59 στο 37′. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν το έβαλε κάτω, προσπάθησε μέχρι τέλους για την ανατροπή, αλλά ήταν άστοχη στις βολές (0/4 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα) και μοιραία ηττήθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 33-33, 54-53, 82-78 .
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 11 (1), Μούντι 21, Λι 6, Γιαννόπουλος 10 (2), Άρμστεντ 18 (2), Ντάνιελς 10 (2), Κώττας 2, Χριστοδούλου 1, Στεφανίδης 3 (1).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 3 (1), Τουτζιαράκης 1, Γκίκας 4 (11ασ.), Φαγέ 13 (2), Μιλόσεβιτς 28 (2), Έβανς 8, Γερομιχαλός, Ρέλεφορντ 6, Δημάκος 3 (1), Σαλούστρος 4, Χολ 8 (2).

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…