Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Μπαρτσελόνα 90-82

Ερυθρός Αστέρας – Μπαρτσελόνα 90-82

pero antic erythros asteras barcelona

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Μπαρτσελόνα με 90-82. Οι Σέρβοι ξεκίνησαν εξαιρετικά, αλλά οι “μπλαουγκράνα” στο τέλος επέστρεψαν και πέρασαν μάλιστα μπροστά. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και κατάφεραν τελικά να πάρουν το ροζ φύλλο.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να προηγηθεί με 11 πόντους (24-13). Η Μπαρτσελόνα βελτίωσε την επίθεση της, αλλά η άμυνα της “έμπαζε” και στο ημίχρονο έμεινε πίσω με 12 (44-32). Στο δεύτερο ημίχρονο οι “μπλαουγκράνα” ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους.

Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 25 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους (62-57). Στην τελευταία περίοδο η Μπαρτσελόνα κατάφερε 2΄και 54” πριν τη λήξη να περάσει μπροστά στο σκορ με καλάθι του Άνταμ Χάνγκα (79-80). Ο Ερυθρός Αστέρας, όμως, δεν λύγισε και με επί μέρους 11-2 στα τελευταία λεπτά, πέρασαν μπροστά (90-82) και πήραν την πρώτη τους νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 44-32, 62-57, 90-82

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Κέσελ, Ραντίσεβιτς 4, Λάζιτς, Άντιτς 10 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ντόμπριτς 9 (3), Φελντέιν 7 (3/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Γιάνκοβιτς 2, Ροτσέστι 22 (7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Λεσόρ 13 (9 ριμπάουντ), Μπιέλιτσα 23 (6/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Σεραφέν 16 (8/9 δίποντα), Ρίμπας 4 (0/3 τρίποντα), Πρέσεϊ 3,Χάνγκα 10 (1), Ναβάρο 2, Ερτέλ 14 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Βεζένκοφ 4, Οριόλα 8 (1), Κόπονεν 5 (1), Τόμιτς 10 (4/9 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Μοερμάν 6 (2).