Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Ζαλγκίρις Κάουνας 85-77

Χίμκι – Ζαλγκίρις Κάουνας 85-77

edgaras ulanovas zalgiris kaunas khimki

Αήττητη παρέμεινε στην Ευρωλίγκα η Χίμκι, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Ζαλγκίρις Κάουνας με 0-0 και έκανε το 2/2 στη διοργάνωση. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποίησε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, αλλά η προσπάθεια τους έμεινε στη μέση.

Η Χίμκι έδειξε τα δόντια της από την πρώτη περίοδο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 6 πόντων (21-15). Η ομάδα του Γιώργου Πρίντεζη δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι ούτε στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλή στην επίθεση και πήρε “αέρα” 10 πόντων (46-36).

Τη διαφορά αυτήν την κράτησε μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου (63-53). Η Ζαλγκίρις Κάουνας προσπάθησε να επιστρέψει στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή και η Χίμκι πανηγύρισε τη δεύτερη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 46-36, 63-53, 85-77

Χίμκι (Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 19, Σβεντ 16 (2), Βιάλτσεφ 2, Μάρκοβιτς 8 (2), Μόνια 8 (2), Γκιλ 10, Ζούμπκοφ, Άντερσον 6 (2), Τζένκινς, Τόμας 14.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8, Πάνγκος 6 (2), Τουπάν 13, Γιανκούνας 24, Μιλάκνις, Μίτσιτς, Ουάιτ 16 (1), Καβαλιάουσκας 6, Βαλίνσκας, Ουλανόβας 4

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (26/4)

Τα φώτα σε Ολυμπιακό και Περιστέρι Τέσσερα παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό π…