Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Ολυμπιακός – Μάλαγα 80-75

Ολυμπιακός – Μάλαγα 80-75

nikola milutinov olympiacos piraeus malaga

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια πήρε ο Ολυμπιακός, καθώς οι “ερυθρόλευκοι” νίκησαν εντός έδρας τη Μάλαγα με 80-75. Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαναν την αντεπίθεση τους και προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, αλλά η προσπάθεια τους έμεινε στη μέση και οι “ερυθρόλευκοι” πανηγύρισαν τη νίκη.

Ο Χόλις Τόμπσον ξεκίνησε ζεστός έξω από τα 6.75 μ. και έβαλε το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης (3-0), ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου έδωσε “αέρα” 5 πόντων στον Ολυμπιακό (5-0). Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν πολύ καλοί στα πρώτα λεπτά σε άμυνα και επίθεση και με καλάθι του Ρόμπερτς προηγήθηκε με 7 (9-2). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις, καθώς με τρίποντο του Παπαπέτρου η ομάδα του Πειραιά “ξέφυγε” με 10 (14-4).

Παπαπέτρου ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο και με νέο καλάθι έκανε το 16-4. Η Μάλαγα δεν μπορούσε να βρει λύσεις ούτε στην επίθεση, ούτε στην άμυνα και δέχτηκε ακόμη ένα καλάθι, αυτήν τη φορά από τον Χόλις Τόμπσον (19-4). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με σερί 5-0 έριξαν τη διαφορά στους 10 (21-11).

Η Μάλαγα συνέχισε την αντεπίθεση της και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά ύστερα από ώρα κάτω από τους 10 (21-14). Ο Ολυμπιακός “ξύπνησε” και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Στρέλνιεκς και Παπανικολάου ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 11 (27-16). Oι “ερυθρόλευκοι” ήταν αρκετά εύστοχοι και κράταγαν τη Μάλαγα σε απόσταση (33-22). Ο Ρόμπερτς πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και με τρίποντο έκανε το 36-22.

Οι Ανδαλουσιάνοι με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Μούσλι, κατάφερε και πάλι να πλησιάσει στο σκορ (35-28). O Ολυμπιακός είχε “κολλήσει” στην επίθεση. Αυτός που τον “ξεκόλλησε” ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, που σημείωσε 2/2 βολές (37-29). Οι “ερυθρόλευκοι” δεν βρήκαν αντίδοτο στην περίπτωση του Μούσλι και ο παίκτης της Μάλαγας έριξε τη διαφορά στους 4 (37-33).

Ο Τόμπσον, όπως και στο ξεκίνημα του αγώνα, μπήκε δυνατά και με 5 πόντους έστειλε τη διαφορά στους 9 (42-33), ενώ ο Ολυμπιακός πήρε ξανά διψήφιο προβάδισμα με καλάθι του Πρίντεζη (46-35). Η μεγαλύτερη “πληγή” για τους “ερυθρόλευκους” ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ, καθώς η Μάλαγα σε 25 λεπτά είχε 9 επιθετικά ριμπάουντ.

Ο Όγκουστιν μείωσε εκ νέου για την ομάδα του στους 8 (49-41), αλλά με δύο βολές του Γιώργου Πρίντεζη και με ένα κάρφωμα του Παπανικολάου οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν με 13 (54-41). Η ομάδα του Πειραιά έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο συν 11 (58-47).

Η διαφορά γρήγορα ανέβηκε στους 15 με γκολ-φάουλ του Βαγγέλη Μάντζαρη (62-47). O Nτράγκαν Μιλιοσάβλιεβιτς έβαλε ξανά τη Μάλαγα στο παιχνίδι με δύο συνεχόμενα τρίποντα (63-56), ενώ με καλάθι του Νέντοβιτς η διαφορά έπεσε στους 6 (64-58).

Η Μάλαγα επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι, καθώς με καλάθι του Μούσλι μείωσε στους 3 (65-62). Ο Γιώργος Πρίντεζης, όμως, στην επόμενη φάση ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε “ανάσα” στους Πειραιώτες (68-62). Οι Ανδαλουσιάνοι μείωσαν εκ νέου στους 3 (68-65), αλλά ο Μιλουτίνοφ απάντησε με καλάθι και φάουλ (71-65).

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παρατούσαν με τίποτα και με τρίποντο του Μακάλουμ πλησίασαν και πάλι στους 3 (71-68). Ο Μπράιαν Ρόμπερτς με βολές έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στον Ολυμπιακό (73-68), ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης από κοντά έδωσε “αέρα” 7 πόντων στην ομάδα του (73-68). Ο Βαγγέλης Μάντζαρης με τρίποντο 41” πριν το τέλος έκανε το 78-71, αλλά ο Μακάλουμ με καλάθι και φάουλ μείωσε και πάλι στους 4 (78-74).

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης και πάλι αυτήν τη φορά με δύο βολές έκανε το 80-74 και “καθάρισε” την υπόθεση νίκης. Ο Νέντοβιτς με μία βολή έγραψε το τελικό αποτέλεσμα (80-75).

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 37-33, 58-47, 80-75

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μακλίν 6, Παπαπέτρου 7 (1), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοβ 12, Στρέλνιεκς 5 (1), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης 9 (1), Ρόμπερτς 9, Μπόγρης, Τόμπσον 15 (2).

Μάλαγα (Πλάθα): Μακάλουμ 14 (1), Ντιάθ 3, Σαλίν 1, Ντίεθ, Μιλοσάβγεβιτς 14 (2), Νέντοβιτς 7, Σερμαντίνι 5, Όγκοστιν 12, Σουάρεθ 7, Μούσλι 12