Κεντρική Γυναίκες Ένα βήμα μακριά από τον τίτλο

Ένα βήμα μακριά από τον τίτλο

lineta kaizer olympiakos ginaikes

lineta-kaizer-olympiakos-ginaikes

Μόλις μία νίκη χρειάζεται πλέον ο Ολυμπιακός για να στεφτεί Πρωταθλητής Ελλάδος για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Οι “ερυθρόλευκες” επικράτησαν του Αθηναϊκού με 67-54 και το Σάββατο (29/04, 15:30) έχουν την ευκαιρία να τελειώσουν τη δουλειά.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χεράκι χεράκι στην αρχή του παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να κάνει ένα μικρό σερί και να παίρνει προβάδισμα 5 πόντων (21-16). Ο Αθηναϊκός και στη δεύτερη περίοδο ήταν κοντά στο σκορ, με τις “ερυθρόλευκες” να έχουν έναν αέρα 6 πόντων (38-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κράταγε σταθερά διψήφια διαφορά, με τον Αθηναϊκό να μην μπορεί να τη ρίξει (55-40). Στη τελευταία περίοδο, ο Αθηναϊκός εγκλωβίστηκε και έκανε να βρει σκορ 5 λεπτά. Ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 38-32, 55-40, 67-54

Περισσότερα σε Γυναίκες

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Παναθηναϊκός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α…