Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάμπεργκ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 88 – 90

Μπάμπεργκ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 88 – 90

baberg cska

baberg-cska

Με buzzer beater του Φριτζόν η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, δραπέτευσε με την νίκη (88-90) από την Γερμανία και την έδρα της Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση. Στο 9-1 ανέβηκαν οι πρωταθλητές Ευρώπης, ενώ η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι βρίσκεται στο 2-8.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με 19 πόντους στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, όμως οι Γερμανοί αντέδρασαν και επέστρεψαν για τα καλά στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι μέχρι το τέλος, με τον Φριτζόν ως απο “μηχανής θεός” να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.

Μια ακόμη δαιμονισμένη εμφάνιση από τον Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 31 πόντους ( 2/8 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 6/6 βολές), 8 ασίστ και 1 ριμπάουντ, με τον Αντρέι Βροντσέβιτς να προσθέτει 16.

Από τους γηπεδούχους, ο Νικολό Μέλι σταμάτησε στους 26 πόντους, ενώ 19 είχε ο Ντάνιελ Τάις. Ο Νίκος Ζήσης είχε 8 πόντους (1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα) , 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 23’18” συμμετοχής.

Με το τζάμπολ του αγώνα, οι δύο ομάδες και πόσο μάλλον η πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και ιδιαίτερα στην επίθεση. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 6-0, χάρη σε δύο τρίποντα των Μέλι και Κοζέρ, ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ανοίγοντας λογαριασμό 3 λεπτά μετά την έναρξη του παιχνιδιού, με τους Τεόντοσιτς και Βοροντσέβιτς να απαντούν με το ίδιο νόμισμα, πήρε μπρος και πραγματοποίησε ένα σερί 10-0.

Έτσι, αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ρωσική ομάδα να πάρει το προβάδισμα, το οποίο και κράτησε έως και τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με το σκορ να είναι στο 16-17.

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι ναι μεν ήταν άκρως ανταγωνιστικοί, αλλά όχι και στη δεύτερη περίοδο, αφού οι αντίπαλοι έχοντας πολυφωνία στον επιθετικό τομέα και όντες τρομακτικοί στα αμυντικά τους καθήκοντα, μπόρεσαν να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 16-26 και παρόλο που δεν εντυπωσίαζαν σε ολόκληρο το πρώτο μέρος, να πάνε στα αποδυτήρια στο +11 (30-41).

Στις αρχές της τρίτης περιόδου, η ΤΣΣΚΑ τρέχοντας ένα σερί 11-2 σερί έστειλε τη διαφορά στους 19 (32-51), άλλα κάπου εκεί η Μπάμπεργκ ξεκίνησε την αντεπίθεσή της. Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι έτρεξαν ένα σερί 20-6, μειώνοντας τη διαφορά στους 5 (52-57) στο 28′.

Με καλάθι ο Ραντόσεβιτς μείωσε σε 68-70, με τον Κουλάγκιν με μια βολή να διαμορφώνει το 68-71.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Χάινς με τέσσερις συνεχόμενους πόντους φάνηκε να δίνει ανάσα (58-65) στην “Ομάδα του στρατού”, όμως με τρίποντα από τους Μέλι και Ζήση, η διαφορά ήρθε στον πόντο (64-65). Μέχρι το τέλος, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με την ΤΣΣΚΑ να έχει το προβάδισμα και την Μπάμπεργκ να ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής.

Στο τελευταίο λεπτό, οι Ρώσοι ήταν μπροστά στο σκορ με 88-86, όμως ο Στρέλνικς έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στην τελευταία επίθεση, ο Φριτζόν ήταν εύστοχος, χαρίζοντας τη νίκη στους πρωταθλητές Ευρώπης.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 30- 41, 68-71, 88-90

Μπάμπεργκ (Αντρέα Τρινκέρι): Κοζέρ 12, Μέλι 26, Ζήσης 8, Στάιγκερ, Τάις 19, Λο 2, Στρέλνικς 11, Βερεμένκο, Χάρις, Μίλερ 8, Ραντόσεβιτς 2

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): Κουλάγκιν Ν. 2, Τεόντοσιτς 31, Όγκουστιν 6, Φριτζόν 9 Τζάκσον 4, Αντόνοφ 2, Βοροντσέβιτς 15, Χίγκινς 6, Κουλάγκιν Μ. Κριάπα 6, Κουρμπάνοφ 1, Χάινς 9