Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Νταρουσάφακα – Αναντόλου Εφές 79-84

Νταρουσάφακα – Αναντόλου Εφές 79-84

derrick brown efes darussafaka playoffs

derrick brown-efes-darussafaka-playoffs

Τι αν και βρέθηκε να χάνει για τρεις περιόδους, η Αναντόλου Εφές κάνοντας ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, έφυγε με την νίκη από την έδρα της Νταρουσάφακα, επικρατώντας με 84-79. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στην Ευρωλίγκα για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντέσον Τόμας με 17 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Ερτέλ .

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και με οδηγό τον Τζέιμς Άντερσον ο οποίος σημείωσε 7 γρήγορους πόντους, προηγήθηκαν με 11-3 στο 5ο λεπτό. Ωστόσο η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, αντέδρασε γρήγορα, τρέχοντας ένα σερί 7-0 και μειώνοντας στο καλάθι (1311). ‘Όμως η Νταρουσάφακα, ξέφυγε και πάλι στο σκορ, τελειώνοντας την πρώτη περίοδο στο +7 (20-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης,  και με τρίποντο του Άντερσον στην εκπνοή πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 11 πόντων (46-35).

Με το καλήμερα του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά ανέβηκε στους 13, (48-35), ωστόσο η Εφές, επέστρεψε για τα καλά στο παχνίδι, μειώνοντας στους 4 (52-48) στο 24. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την Νταρουσάφακα να προηγείται με 65-58. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και το φινάλε ήταν δραματικό, με την ομάδα από την Κωνσταντινούπολη να ολοκληρώνει την αντεπίθεση της και τους γηπεδούχους να έχουν στόχο να υπερασπιστούν την έδρατους

Ο Ντέρικ Μπράουν έβαλε μπροστά στο σκόρ (77-75) την Εφές δύο λεπτά πριν λήξη, αλλά ο Μπατούκ έφερε γρήγορα το ματς στα ίσα. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, το οποίο προμηνυόταν επεισοδιακό, o Ουαναμέικερ έβαλε την Νταρούσαφακα μπροστά στο σκορ και ο Έρτελ  52 δεύτερα πριν την λήξη του ματς έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Εφές. Ο Μόερμαν  αστόχησε στην κρίσιμη επίθεση και το παιχνίδι να πήγε στην διαδικασία των βολών. Εκεί οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους ηττημένους ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ Σκότι Γουίλμπεκιν είχε 13 πόντους, ενώ 11 είχε ο Ουαναμέικερ.

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 13 (2), Τουρέν, Μπατούκ 7(1), Ουαναμέικερ 11, Κλάιμπερν 7, Μόερμαν 7(1), Αλντεμίρ, Σαβάς 3, Άντερσον 10 (2), Σλότερ 10, Μπέρτανς 4, Χαραγκόντι 7(1)

Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Τόμας 17 (3), Χάνεϊκατ 12 (2), Μπαλμπάι 2, Μπράουν 10, Οσμάν, Κότον 12, Γκεγίκ, Κορκμάζ, Γκρέιντζερ 7(1), Όμιτς 2, Ερτέλ 15(1), Ντάνστον

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 46-35, 65-58, 79-84.