Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Κόροιβος – Προμηθέας 80-76

Κόροιβος – Προμηθέας 80-76

koroivos1

koroivos1

Συνέχεια στην ονειρική του πορεία στο Κύπελλο Ελλάδας έδωσε ο Κόροιβος. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, μετά τον Απόλλωνα Πάτρας, έστειλε στο καναβάτσο και την έτερη πατρινή ομάδα της διοργάνωσης, τον Προμηθέα, επικρατώντας εντός έδρας με 80-76. Η απουσία του Μοχάμεντ Φάγιε και η κατάρρευση στο τέταρτο δεκάλεπτο (ενοχλήσεις στη μέση) στοίχισαν στην ομάδα του Νίκου Βετούλα. Στην επόμενη φάση, ο Κόροιβος θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ΑΕΚ.

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 13-21 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου. Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα των δύο ομάδων στη δεύτερη περίοδο, με το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου να κυριαρχεί στο παρκέ και να κλείνει το ημίχρονο, προηγούμενο με 40-39.

Οι πατρινοί ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (51-61) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι τα ψυχικά αποθέματα να φέρουν τούμπα την αναμέτρηση. Σημείωσαν 29 πόντους στην τελευταία περίοδο, έπαιξαν αρκετά καλή άμυνα κι έφτασαν στην τελική επικράτηση, έχοντας για μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μιλουτίνοβιτς (24π., 10ριμπ.) και Μπράουν (17π.).

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 40-39, 51-61, 80-76,
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Γκότσερ 6, Χολ 22 (8/11 διπ., 7 ριμπ.), Μιχάλογλου, Σαχπατζίδης 4, Χατζηνικόλας 7 (2), Μπράουν 17 (4), Μιλουτίνοβιτς 24 (2τριπ., 10 ριμπ.), Κάτζος, Μπεκρής.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Βετούλας): Γιαννικόπουλος, Γκίκας 22 (5), Πέττας 8 (2), Γερομιχαλός 10 (2), Κάρτερ 5, Γράβας 2, Τσάμης 1, Τζόνσον 2, Σαρικόπουλος 12, Μούρ 14 (1).

Περισσότερα σε Κύπελλο

Μουρθία – Μάλαγα 74-80

Στο Final Four του BCL πέρασε η Μάλαγα. Η Ουνικάχα Μάλαγα  πήρε την νίκη στο πρώτο Ισπανικ…