Κεντρική Basket League Αγώνες Παναθηναϊκός – Κόροιβος 88-76

Παναθηναϊκός – Κόροιβος 88-76

charalabopoulos panathinaikos koroivos

charalabopoulos-panathinaikos-koroivos

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε “σκούρα” για ένα ημίχρονο κόντρα στον Κόροιβο, όμως χάρη σε μια καταιγιστική τέταρτη περίοδο, κλείδωσε την υπόθεση νίκη και επιβλήθηκε με 88-76. Οι “πράσινοι” ήταν νωχελικοί στο πρώτο εικοσάλεπτο, αλλά στην επανάληψη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και έφθασαν εύκολα στο ροζ φύλλο.

Ο Τζέιμς Φελντέιν ήταν ασταμάτητος, σημειώνοντας 25 πόντους με 6/8 τρίποντα (!), με τον Μαρκέζ Χέινς των 11 πόντων να αποτελεί τον έτερο “διψήφιο” της ομάδας του Σάσα Τζόρτζεβιτς. Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν εξαιρετικός, για ακόμα μια φορά, έχοντας 8 πόντους (3/4 διπ.-2/3 βολές) και 6 ριμπάουντ. Εκ των Ηλείων, ο Αλεξάνταρ Τσάπιν αποτέλεσε το “πρώτο βιολί” με 22 πόντους και 6/7 τρίποντα, ο νεοφερμένος Κρις Άλεν ακολούθησε με 17 και ο Ντάρελ Χάρις (11π.-10ρ.) σημείωσε ακόμα ένα νταμπλ-νταμπλ.

Ο Κόροιβος μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ, ξεκινώντας με ένα 5-0, δια χειρός Σλαφτσάκη και Άλεν, ενώ η διαφορά έφθασε μέχρι και το +7 (7-14), μετά από 6 λεπτά αγώνα. Το “τριφύλλι” αντέδρασε με κύριο εκφραστή τον Ραντούλιτσα, κατορθώνοντας να μειώσει στον πόντο (18-19) στα τελευταία δευτερόλεπτα της πρώτης περιόδου, με τον Χέινς.

Οι “πράσινοι” πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο 11ο λεπτό, με καλάθι του Σέρβου σέντερ και, σταδιακά, έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας (30-21 στο 15′), με τους Χάντερ και Φελντέιν ως κύριους εκφραστές. Ο Άλεν αποτέλεσε την απάντηση του Κοροίβου και ο Χαριτόπουλος με τρίποντο, επανέφερε την πρωτοκαθεδρία στο στρατόπεδο της ομάδας του (36-37) 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, που βρήκε το “τριφύλλι” μπροστά με 40-37, ύστερα από 1/2 βολές του Χάντερ και καλάθι του Χαραλαμπόπουλου.

Η τρίτη περίοδος αποτέλεσε το χρονικό διάστημα που κρίθηκε η έκβαση του αγώνα. Οι “πράσινοι” επανήλθαν στο παρκέ αποφασισμένοι να “καθαρίσουν” το ματς και το κατάφεραν. Με ένα απίστευτο επιμέρους 19-2 μέσα στα πρώτα 4 λεπτά της περιόδου, συμπεριλαμβανομένων 4 τριπόντων από Φελντέιν, Γκιστ και Γιάνκοβιτς, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +20 (59-39), ενώ το σκορ της περιόδου ανήλθε στο 68-56, μετά από συνολικό 28-19 των γηπεδούχων.

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την ψαλίδα να διατηρείται σταθερά, πάνω από τους 12 πόντους σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια αυτής.

Διαιτητές: Καλδίρης – Παγώνης – Τσαρούχα.
Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-37, 68-56, 88-76.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβτς 7 (1), Φελντέιν 25 (6), Γκιστ 7 (1), Καλάθης 2, Παπαγιάννης 8, Χέινς 11 (1), Χαραλαμπόπουλος 4, Μποχωρίδης 3 (1), Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 7, Διαμαντίδης 4, Χάντερ 6.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Άλεν 17 (3), Σλαφτσάκης 10, Βασιλόπουλος, Τσάπιν 22 (6), Χάρις 11, Συνετός, Πουλιανίτης 6 (2), Χριστοδούλου 3 (1), Χαριτόπουλος 4 (1), Κόβατς 3 (1), Γεωργάκης, Μπατής.

Αφεντικό και στο L.A οι Νάγκετς, έτοιμοι για δεύτερη σερί «σκούπα»

Οι Νάγκετς κοντά στο να… καθαρίσουν τη σειρά με τους Λέικερς. Οι Νάγκετς ήταν κυρίαρ…