Κεντρική Διεθνή Από φάπα σε φάπα… η “Φενέρ”

Από φάπα σε φάπα… η “Φενέρ”

Datome Fenerbahce

Datome-Fenerbahce

Μετά την πρόσφατη συντριβή από τη Στρασμπουρ την περασμένη Παρασκευή (23/10) για τη δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και του Κώστα Σλούκα, δέχτηκε νέα ήττα, αυτή τη φορά από την Κόνιασπορ για το πρωτάθλημα της Τουρκίας, με 74-73.

Για τριάντα περίπου λεπτά το συγκρότημα του Σέρβου τεχνικού είχε τον έλεγχο, ωστόσο στην τέταρτη περίοδο η Κόνιασπορ έκανε την αντεπίθεση της και κατάφερε δυόμισι λεπτά πριν το τέλος να πάρει το προβάδισμά ανεβάζοντας μάλιστα τη διαφορά ακόμα και στο +6 διαμορφώνοντας το 72-66.

Η “Φενέρ” με μπροστάρη τον Κώστα Σλούκα, πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα, λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, κάνοντας το 73-72. Ωστόσο λογάριαζε χωρίς τον ξενοδόχο. Η Κόνιασπορ, είχε την τελευταία επίθεση, ο Κάλινιτς έκανε φάουλ με τον Κλέι Τάκερ να έχει δικαίωμα για τρεις βολές. Ευστόχησε στις 2 από τις 3 και έτσι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, η οποία είναι η πρώτη για τη φετινή σεζόν.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπράζελτον με 19 πόντους, ενώ από τη Φενέρ πρώτος σκόρερ ήταν ο Έκπε Ουντό με 17 πόντους. Ο Κώστας Σλούκας τελείωσε το ματς με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 31-26, 54-51, 73-74