Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός – Άρης 78-77

Κολοσσός – Άρης 78-77

waters kolossos

waters-kolossos

Στο τέλος μιλάει ο Ουότερς…
Ο Κολοσσός Ρόδου “λύγισε” εντός έδρας τον Άρη στην παράταση με 78-77 και έκανε ακόμα ένα μεγάλο βήμα για την είσοδο του στα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Ουότερς, ο οποίος με μία ελεύθερη βολή χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Ο Αμερικανός γκαρντ φαίνεται πως είναι μαθημένος να κρίνει παιχνίδια στο τέλος, καθώς το είχε κάνει και στον αγώνα με τον Απόλλωνα Πάτρας, παρότι τελικά το παιχνίδι δόθηκε στα χαρτιά στην ομάδα της Αχαΐας.

Ο Ουότερς, μάλιστα, ήταν και ο κορυφαίος της αναμέτρησης, καθώς μέτρησε 25 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ο Βεζένκοφ με 19 πόντους ξεχώρισε από την πλευρά του Άρη.

Με όπλο την περιφερειακή ευστοχία του ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και θέλησε να επιβάλει τον ρυθμό του από νωρίς. Προηγήθηκε με 21-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους 15 πόντους να τους πετυχαίνει από την γραμμή του τριπόντου.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, πάντως, αδυνατούσε να ξεφύγει πάνω από 4 πόντους, καθώς ο Κολοσσός έπαιζε πολύ καλή άμυνα και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Λαρεντζάκη και Ουότερς έμενε κοντά στους Θεσσαλονικείς. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 34-31.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα, περιορίζοντας αισθητά την δραστηριότητα του Αλέξανδρου Βεζένκοφ. Οι Αμερικανοί του Κολοσσού πήραν, μάλιστα, φωτιά στην τρίτη περίοδο και έβαλαν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 49-41 στο 27′ με τρίποντο του Ουότερς. Ωστόσο ο Άρης αντέδρασε και πλησίασε στον πόντο (49-48 στο 29′) με σερί 7-0. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Κολοσσό μπροστά στο σκορ με 51-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι. Το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια χέρια, με τον Άρη να ]ξεφεύγει με 5 πόντους (70-65) 56” πριν το φινάλε και να βρίσκεται μία ανάσα από το διπλό. Ωστόσο ο Ουότερς είχε αντίθετη άποψη και με 5 συνεχόμενους πόντους του έφερε το παιχνίδια στα ίσια 70-70 12” πριν το τέλος. Ο Αντεγκμπόγιε δεν κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στον Άρη στην τελευταία επίθεση και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Κολοσσός ήταν η ομάδα που χαμογέλασε, καθώς με το σκορ στο 77-77 5” πριν το φινάλε ο Ουότερς με μία ελεύθερη βολή χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, ενώ αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη, ώστε ο Άρης να μην προλάβει να εκδηλώσει επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 31-34, 51-48, 70-70 κ.α., 78-77.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 12 (1), Σιόλογκας, Ουότερς 25 (2), Μανωλόπουλος 6 (2), Σμιθ 6, Στεφανίδης, Λίντεν 3 (1), Σκοτ 16 (4), Τσάμης, Χάγκινς 7, Ρόμπινσον 3 (1).
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 12 (2), Δήμας, Ριντ 10 (2), Τόμας 9 (1), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 19 (3), Νέιμικ 3, Μούρτος, Σίμτσακ 5, Αντεγκμπόγιε 17 (2).

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…