Κεντρική Basket League Αγώνες Ελευσίνα – Άρης 70-78

Ελευσίνα – Άρης 70-78

elefsina aris

elefsina-aris

Σε μια δυνατή και αμφίρροπη αναμέτρηση με μεγάλες διακυμάνσεις στο σκορ , ο Άρης έκανε πρεμιέρα με το “δεξί” στην Α1 φεύγοντας με το διπλό από την Ελευσίνα, όπου επικράτησε του Πανελευσινιακού με 70-78.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη δυσκολεύτηκε πολύ στο πρώτο μέρος αλλά στην επανάληψη ανέβασε στροφές και με ηγέτη τον τρομερό Αλέξανδρο Βεζένκοφ (19π.-8ρ.) και τον Τόρεϊ Τόμας (18π.) να τον πλαισιώνει, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και έκανε θετικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Ο Πανελευσινιακός εμφανίστηκε πολύ ανταγωνιστικός έχοντας πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων προεξάρχοντος του Νεντ Κοξ (15π. με 5/10 τρ.) και του Νίκολα Μάρκοβιτς (14π.-9ρ.), αλλά ο Άρης ήταν ανώτερος  έχοντας ως όπλο την αποτελεσματικότητα του από κοντινή και μέση απόσταση (20/35 διπ. ήτοι 57%)

Στο αρχικό 4-0 του Πανελευσινιακού, ο Άρης απάντησε με ένα δικό του 5-0 για να κάνει το 4-5 στο τρίτο λεπτό. Εν συνεχεία οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα με τους γηπεδούχους να είναι οι πρώτοι που έχτισαν μια μικρή διαφορά (13-9 στο 6’). Οι “αρειανοί” ξαναπέρασαν μπροστά (16-18) στο 9’ όμως οι αντίπαλοι τους ευστόχησαν σε τρίποντο, με τον Αθανασούλα, στην εκπνοή του δεκαλέπτου, κάνοντας το 19-18.

Οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα ξεκίνησαν πολύ δυνατά τη δεύτερη περίοδο τρέχοντας σερί 10-0 (29-19 στο 1’) αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Άρης εν τέλει ξαναβρήκε το δρόμο προς το καλάθι μετά από 4 λεπτά (29-21 στο 14’) και λίγο αργότερα μείωσε στους 5 πόντους (29-24). Η Ελευσίνα όμως, που πετούσε “φωτιές” από τα 6.75μ. στο πρώτο μέρος (9/17 τρ. ήτοι 53%), με δύο “βόμβες” πίσω από τη γραμμή του τριπόντου δια χειρός Βασιλόπουλου και Αθανασούλα, επανέφερε τη διαφορά στο +11 (35-24 στο 15’). Οι φιλοξενούμενοι όμως επέστρεψαν και πάλι. Σταδιακά ροκάνισαν την απόσταση διαμορφώνοντας το 42-40 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης έφερε τα πάνω κάτω και με επιμέρους σκορ 25-12 μπήκε σε θέση οδηγού (65-54). Προηγουμένως κατάφερε να ισοφαρίσει αρχικά (49-49 στο 24’) ενώ εν συνεχεία, και με το σκορ στο 51-52 (25ο λεπτό), έτρεξε σερί 11-0 συμπεριλαμβανομένων τριών συνεχόμενων τριπόντων από Μούρτο, Γκίκα και Ριντ για να κάνει το 51-65, στο 29′), προτού ο Κοξ σημειώσει το τέταρτο του καλάθι από τα 6.75μ. για να διαμορφώσει το 54-65 του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά τον Άρη στην τελευταία περίοδο. Με κύριους εκφραστές τους Μάρεϊ και Μάρκοβιτς μείωσαν στο -4 (65-69 στο 35’) αλλά οι φιλοξενούμενοι επανέφεραν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (67-73 στο 36’) και έκτοτε το παιχνίδι κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις.

Διαιτητές: Γκόντας – Σταματόπουλος – Δεσλής (Ιωάννου).
Τα δεκάλεπτα: 19-18, 42-40, 54-65, 70-78.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κοξ 15 (5), Ρόμπινσον 12 (2), Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος 4 (1), Μάρεϊ 14, Αθανασούλας 11 (3), Μάρκοβιτς 14 (2), Δορκοφίκης. Ιωάννου, Καλλές, Αβραμίδης, Σωτηράκης
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 9 (2), Μανωλόπουλος, Γκίκας 3 (1), Ριντ 9 (2), Τόμας 18 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 19 (1), Νέιμικ 6, Μούρτος 12 (2), Σίμτσακ 2.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…