Κεντρική Basket League Αγώνες Ελευσίνα – Κηφισιά 63-71

Ελευσίνα – Κηφισιά 63-71

rethymno aenk kakiouzis

rethymno-aenk-kakiouzis

Παρέμεινε στην κατηγορία ο Πανελευσιανικός!
Οι “Σταχυοφόροι” μπορεί να ηττήθηκαν με 71-63 από τη Νέα Κηφισιά όμως οι ήττες του Ηλυσιακού (που αυτοκτόνησε) και του Ικάρου Χαλκίδας του έδωσαν το εισιτήριο της παραμονής καθώς υπερτερούσε έναντι και των δύο στην ισοβαθμία.

Οι Κηφισιώτες πραγματοποίησαν μια καταιγιστική περίοδο (την τρίτη) που ουσιαστικά τους έδωσε τη νίκη καθώς διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου υστέρησε σε όλους σχεδόν τους τομείς αλλά η αποτελεσματικότητα στην επίθεση συγκριτικά με την Ελευσίνα της έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα. Φανταστικό παιχνίδι από τον Μιχάλη Κακιούζη ο οποίος τελείωσε το ματς με 12 πόντους (3/3 διπ.-1/4 τρ.-3/4 βολές), 15 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ ο Γιάννης Ψαθάς (10π.-3ρ.-3κλ.) ήταν αυτός που κράτησε την ομάδα στο πρώτο ημίχρονο.

“Γλυκιά” ήττα για τους γηπεδούχους που σούταραν όμως με τραγικά ποσοστά από τα 6μ75 (3/25 ήτοι 12%) αλλά η τύχη ήταν με το μέρος τους έτσι έκλεισαν θέση για την Basket League ΟΠΑΠ και του χρόνου. Κορυφαίος για την ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα, ο Ρομπ Τζόουνς (11π.-9ρ.).

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά με καλάθι και φάουλ του Ψαθά (0-3) στο οποίο απάντησε με ακριβώς τον ίδιο τρόπο ο Αράπης (3-3). Η Κηφισιά ήταν αυτή που είχε αρχικά την υπεροχή (6-11 στο 4΄) αλλά όσο περνούσε η ώρα έχανε “έδαφος”, με τον Πανελευσινιακό να ισοφαρίζει (14-14) στο 9’ με μπροστάρη τον Μελισσαράτο (8π. ). Ο Ψαθάς (8π.) με τον Λιακόπουλο (7π.) όμως είχαν κέφια και η εναρκτήρια περίοδος έκλεισε στο +3 (16-19) για τους φιλοξενουμένους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Η Ελευσίνα ανέβασε την απόδοση της, βρήκε λύσεις από όλους, σχεδόν, τους παίκτες που πάτησαν παρκέ και αφού ισοφάρισε σε 22-22, στο 13’, έτρεξε σερί 11-0 και πήρε διψήφια διαφορά (33-22 στο 17’). Η Κηφισιά ισορρόπησε εν συνεχεία την κατάσταση και με δικό της 8-0 πλησίασε στο τρίποντο (33-30 στο 18’). Ο Πανελευσινιακός δεν πανικοβλήθηκε και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 43-36.

Οι Κηφισιώτες μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο και επιβλήθηκαν πλήρως τρέχοντας επιμέρους σκορ 17-5 στην τρίτη περίοδο. Το 47-37, στο 23’, έγινε 47-53 στο 29’ με τους φιλοξενουμένους να σκοράρουν 16 συνεχόμενους πόντους χωρίς να λάβουν “απάντηση”. Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα σκόραρε για πρώτη φορά ύστερα από 6’ ανομβρίας και μάλιστα με βολή, για να γίνει το 48-53 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες της Κηφισιάς διατήρησαν το προβάδισμα παρά την πίεση των γηπεδούχων μέχρι τέλους. Η διαφορά ανέβηκε και στους 10 πόντους (52-62 στο 35’) αλλά η Ελευσίνα τη διατήρησε σε μονοψήφια επίπεδα.

Διαιτητές: Σχινάς-Αναστόπουλος Π.-Μητσόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 16-19, 43-36, 48-53, 63-71
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριος 7, Αράπης 3, Κάιλς 8 (1), Τζόουνς 11, Μαγκουνης, Φαγιέ 10, Φίσερ 7 (1), Μελισσαράτος 8, Τέρνερ, Ούζας, Μάντζαρης 7 (1)
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 10 (2), Λιακόπουλος 9 (1), Ρις 2, Κομποδιέτας 3 (1), Ψαθάς 10 (1), Πέτερσον 3, Πετροδημόπουλος, Γουντς 6, Τσαλδάρης 3 (1), Αντεγκμπόγιε, Κακιούζης 12 (1), Μπάρλος 13 (1).

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…