Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ – Ίκαρος 88-74

ΠΑΟΚ – Ίκαρος 88-74

paok paiktes kentro

paok-paiktes-kentro

Ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του, κερδίζοντας (88-74) τον Ίκαρο, στέλνοντας την ομάδα της Χαλκίδας στην Α2. Οι Θεσσαλονικείς είχαν σε πολύ καλό απόγευμα τον Πέιν (20 π.), ενώ για τον Ίκαρο πάλεψαν οι Ρόμπερσον (23π.) και Άσκα (18 π.).

Πλέον, ο ΠΑΟΚ στρέφεται στα πλέι οφ, ενώ οι φιλοξενούμενοι πρέπει να αγωνιστούν στη δεύτερη κατηγορία, διορθώνοντας τα πλάνα τους, ώστε να ανέβουν ξανά στην Α1.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ (7-7 στο 5’), με τον Ίκαρο να ελέγχει τα ριμπάουντ, όμως να πληρώνει την αστοχία του από το δίποντο(2/7).

Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας εξαιρετική άμυνα, κατάφεραν να προηγηθούν (11-16), με τρίποντο του Ρόμπερσον, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Άσκα (7π. στο πρώτο 10λεπτο).Ο ΠΑΟΚ απάντησε στο σερί των φιλοξενούμενων, με 2 τρίποντα του Κασελάκη και 1 του Πέιν και έκλεισε την περίοδο προηγούμενος 20-18.

Ένα σερί 11-3 του ΠΑΟΚ, στην έναρξη του δευτέρου 10λέπτου, ήταν αρκετό για να εκτοξεύσει τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (31-21).

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επέβαλε το ρυθμό της, βελτιώνοντας αισθητά τα ριμπάουντ, αναγκάζοντας τον Θανάση Γιαπλέ να καλέσει τάιμ άουτ. Τίποτα όμως δεν μπορούσε να σταματήσει τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου και ειδικά τον Γιώργο Δέδα, ο οποίος ευστόχησε σε 3 τρίποντα, μέσα σε 3 λεπτά (40-24).

Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον “δικέφαλο“, καθώς με καλάθι του Πέιν αύξησε τη διαφορά στο +21 (50-29) , με την περίοδο να λήγει 54-35.

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία του έξω από τη γραμμή των 6.75 (9/16), στο πρώτο ημίχρονο και την ενέργεια που έβγαλε στο δεύτερο δεκάλεπτο, σκοράροντας 34 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι ήταν τυπική διαδικασία, με τον ΠΑΟΚ να σκέφτεται τα πλέι οφ και τον΄Ικαρο την Α2. Στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, παρόλο που οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν φοβερή άμυνα, αφού κράτησαν τον ΠΑΟΚ στους 4 πόντους για 6 λεπτά, δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την καλή αμυντική εικόνα τους, με αρκετούς πόντους στην επίθεση.

Έτσι η διαφορά παρέμεινε σε ψηλά επίπεδα στο τέλος της περιόδου, με τους γηπεδούχους να έχουν διαφορά ασφαλείας (69-51).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ίκαρος κατάφερε με ένα μικρό σερί του Ρόμπερσον (5-0) να κατεβάσει τη διαφορά στους 15 ( 73-58), όμως δεν απείλησε παραπάνω τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έκανε συντήρηση στο υπόλοιπο του αγώνα. Τελικά η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πήρε τη νίκη με σκορ 88-74, στέλνοντας τον Ίκαρο στην Α2.

Διαιτητές: Χριστοδούλου-Τανατζής-Ταβουλαρέας
Τα δεκάλεπτα: 20-18,54-35,69-51,88-74
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 20 (2), Κούπερ 8 (2), Χαραλαμπίδης, Τσόχλας 3(1),Τσαϊρέλης 14, Δέδας 14(4), Μαργαρίτης 6, Καλλές 1, Μπόγρης 8, Κασελάκης 8(2), Λιάπης 6(1), Κόνιαρης.
ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γιαπλές): Στρναντ, Ρόμπερσον 23(5), Γούντολ, Άσκα 18(1), Μανωλόπουλος Σάτον 14, Γκαγκαλούδης 5, Σπανός , Τολιόπουλος 2, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 10(1), Μπέμπης 2.

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…