Κεντρική Basket League Αγώνες Ηλυσιακός – ΠΑΟΚ 78-77

Ηλυσιακός – ΠΑΟΚ 78-77

ilisiakos team kafkis

ilisiakos-team-kafkis

Συγκλονιστικό φινάλε στα Ιλίσια, με τον Ηλυσιακό να κερδίζει 78-77 τον ΠΑΟΚ και να παίρνει φιλί ζωής στην πρώτη κατηγορία, στην τελευταία φάση του αγώνα. Όλα έδειχναν χαμένα για την ομάδα του Δημήτρη Κουστένη, όμως το φάουλ του Πέιν πάνω στον Πίγκραμ και οι 3 εύστοχες βολές του χάρισαν τη νίκη στους γηπεδούχους και τους στέλνουν τελευταία αγωνιστική στο Ρέθυμνο, για να μείνουν στην Α1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βαδίζουν κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να πάρει ισχυρό προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι έχοντας τον Καυκή σε πολύ καλή μέρα, κατάφεραν να προηγηθούν με 5 πόντους (12-7) στο 4’ με τρίποντό του.

Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση και με τρίποντο του Χαραλαμπίδη στο 7’ προσπέρασε στο σκορ (12-14), κάνοντας ένα σερί 0-7. Στο υπόλοιπο του πρώτου δεκαλέπτου οι ομάδες πετύχαιναν καλάθια εναλλάξ, με τον Ηλυσιακό να προηγείται 22-19 στο τέλος, παίρνοντας το μάξιμουμ από τις βολές (6/6).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Δημήτρη Κουστένη μπήκε δυνατά και επέβαλε πλήρως το ρυθμό της, κάνοντας ένα σερί 6-0 (28-19), κρατώντας τον “δικέφαλο” στο μηδέν για 4΄ λεπτά.

Μάλιστα, ο Ηλυσιακός έφτασε τη διαφορά και στο +13 με δύο βολές του Καυκή (34-21), παίζοντας άμυνα για σεμινάριο και βελτιώνοντας τα ριμπάουντ.

Ο ΠΑΟΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια να μειώσει τη διαφορά πριν την ανάπαυλα, όμως ο Χατζής με 6 εύστοχες βολές ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 13 πόντους, ενώ το κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους ήρθε από τον Δορκοφίκη, ο οποίος ανέβασε τη διαφορά στο +15, με το ημίχρονο να λήγει 47-34.

Με δύο απανωτά τρίποντα του Κούπερ και δυνατή άμυνα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ρίξει το επίπεδο της διαφοράς (47-40 στο 23’), ενώ το πρώτο καλάθι του Ηλυσιακού ήρθε από τον Βαβάτσικο (49-40).

Η συνέχεια ανήκε στους “ασπρόμαυρους“, αφού κατάφεραν να πλησιάσουν κι άλλο με τον Πέιν (51-47 στο 28), παρότι έμειναν για 3’ λεπτά άποντοι. Μάλιστα κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (51-51), κάνοντας ένα σερί 0-11, με την περίοδο να τελειώνει, βρίσκοντας τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ (55-53), με καλάθι του Χατζή.

Το γρήγορο σερί των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο (6-0), δεν άφησε αναπάντητο ο ΠΑΟΚ, ο οποίος με τρίποντα των Πέιν και Δέδα μείωσε και πάλι στο καλάθι (61-59). Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να περάσουν ξανά μπροστά στο σκορ, με δύο συνεχόμενα καλάθια του Τσαϊρέλη (64-66), έπειτα από το πρώτο δεκάλεπτο και όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα έχει συναρπαστικό φινάλε.

Πράγματι οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, μέχρι το 38’, εκεί όπου ο Τσόχλας με τρίποντο διαμόρφωσε το 67-71 και έδωσε σημαντικό προβάδισμα στον ΠΑΟΚ. Με καλάθι του Βαβάτσικου, ο Ηλυσιακός μείωσε 69-71, για να απαντήσει ο Πέιν (69-73), για να έρθει η σειρά του Δορκοφίκη, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο τρίποντό του στο ματς και έβαλε την ομάδα των Ιλισίων, ξανά στο παιχνίδι (72-73).

Ο Ηλυσιακός κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μποντζ στα 45’ δευτερόλεπτα, αφού προηγουμένως ο Χαραλαμπίδης αστόχησε σε μια βολή.Το καλάθι του Μπόγρη έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (74-76), ενώ στη συνέχεια ο Δορκοφίκης πέτυχε ½ βολές (75-76).

Μία βολή σκόραρε και ο Τσόχλας (75-77), ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Πέιν έκανε φάουλ στο τρίποντο, πάνω στον Πίγκραμ, ο οποίος ευστόχησε και στις 3 βολές, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του, δίνοντάς της φιλί ζωής στην Α1.

Διαιτητές: Πηλοΐδης-Μπήτης-Διαμάντης.
Τα δεκάλεπτα: 22-19,47-34,55-53,78-77.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Κουστένης): Καυκής 15(1),Φακοπουλίδης, Χατζής 14, Zoύμπος, Δορκοφίκης 7(2), Νικόπουλος,Βαβάτσικος 14(1), Ιωάννου 2, Τζουγκαράκης 8, Μποντζ 9, Πίγκραμ 9.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 8(2), Κούπερ 11(3), Χαραλμπίδης 7, Τσόχλας 9(2), Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 9, Δέδας 5(1), Μαργαρίτης 9(1), Καλλές, Μπόγρης 10, Κασελάκης 9(1), Λιάπης.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…