Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Κουμπάν – Γαλατά 66-67 (vid)

Κουμπάν – Γαλατά 66-67 (vid)

maric kuban galata

maric-kuban-galata

Την υπερπολύτιμη νίκη απέναντι στην Λοκομοτίβ Κουμπάν πήρε η Γαλατασαράι στη Ρωσία με 67-66, σε ένα από τα τελευταία της ‘χαρτιά” για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι Ρώσοι είχαν την τύχη στα χέρια τους, ωστόσο, η επιλογή τους στην τελευταία επίθεση ήταν κακή και ουσιαστικά αναγκάστηκαν να ξεφορτωθούν τη μπάλα για να μην τους μείνει στα χέρια.

Οι Τούρκοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 18-4 στο 6ο λεπτό, δείχνοντας από νωρίς τις άγριες διαθέσεις τους. Ωστόσο η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν, μετά το αρχικό μούδιασμα, ανέβασε στροφές και πλησίασε στο τρίποντο (32-29) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα κρινόταν στο τέλος.
Ο Κρούνοσλαβ Σίμον με δύο ελεύθερες βολές έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 66-65, αλλά ο Κάρλος Αρόγιο με καλάθι δύο πόντων  διαμόρφωσε  το τελικό 67-66,καθώς ο Ζουμπκόφ αστόχησε στο τελευταίο σουτ της νίκης.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μαρκοϊσβίλι, ο οποίος επέστρεψε δριμύτερος στα παρκέ μετά από σχεδόν 5 μήνες και σκόραρε 19 πόντους με 5/8 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 29-32, 48-48, 66-67.
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Πασούτιν): Μπράουν 19, Ουίλιαμς, Χέντριξ 6, Καλνιέτις 14, Λίκχοντεϊ 8 (2), Γιασάιτις 4, Ζούμπκοφ 2, Ζουκανένκο, Μάριτς 4, Σιμόν 9 (1).
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ (Αταμάν): Ερτσεγκ 4, Κοκσάλ, Χέρστον 10, Μαρκοϊσβίλι 19 (5/8τριπ.), Αλντεμίρ 3, Μενσά-Μπονσού 6, Μάτσβαν 6, Αρόγιο 14 (2), Γκιουλέρ, Αρσλάν 2, Ντόμερκαντ.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…