Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Λαμποράλ – ΟΣΦΠ 70-89 (vid)

Λαμποράλ – ΟΣΦΠ 70-89 (vid)

begic laboral osfp

begic-laboral-osfp

Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός…
Με αποφασιστικότητα από το πρώτο λεπτό και με μία επιβλητική εμφάνιση ο Ολυμπιακός συνέτριψε την Λαμποράλ Κούτσα με 89-70 στην Βιτόρια στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του TOP-16 και πέτυχε την δεύτερη νίκη του στον πέμπτο όμιλο.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εντυπωσιακοί στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και βασιζόμενοι στην μεγάλη ευστοχία τους στα σουτ εντός πεδιάς κυριάρχησαν από το ξεκίνημα και μετέτρεψαν την αναμέτρηση σε “περίπατο”. Από την άλλη οι Βάσκοι έπεσαν στο 1-3 και γνώρισαν την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα τους.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε να βάλει τον Μίρζα Μπέγκιτς στην βασική πεντάδα προκειμένου να περιορίσει την δράση του Τίμπορ Πλάις και τα κατάφερε. Ο Γερμανός σέντερ σημείωσε συνολικά 4 πόντους αλλά δεν “πόνεσαν” καθόλου τους φιλοξενούμενους. Αντίθετα ο Μπέγκιτς τον κράτησε έξω από το “ζωγραφιστό” την ώρα που τα τρίποντα των παικτών της Λαμποράλ στόχευαν… σίδερο (συνολικά 4/20-20%).

Έχοντας λοιπόν ως… καβάντζα την αποτελεσματική άμυνα ο Ολυμπιακός άρχισε να επιβάλλει τον ρυθμό του. Αρχικά οι Βάσκοι προηγήθηκαν με 10-4 στο 3’ωστόσο οι πρωταθλητές Ευρώπης απάντησαν γρήγορα, πήραν… κεφάλι με 16-14 και στην συνέχεια με επιμέρους σκορ 10-1 έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 26-15.

Οι “ερυθρόλευκοι” εξακολούθησαν να έχουν την ίδια εικόνα ενώ έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι καθώς στο πρώτο ημίχρονο είχαν 9/13 στα τρίποντα και 13/20 στα δίποντα. Με τους Ματ Λοτζέσκι (3/4 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) και Βασίλη Σπανούλη να είναι “καυτοί” οι Πειραιώτες εκτόξευσαν την διαφορά στους 18 πόντους (36-18) χάρη σε νέο επιμέρους σκορ 10-3 που πραγματοποίησαν.

Οι γηπεδούχοι δοκίμασαν να επανέλθουν, ο Αντρές Νοτσιόνι με τρίποντο μείωσε σε 47-33, 3 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη ωστόσο με επιμέρους σκορ 12-5 οι πρωταθλητές Ευρώπης εισήλθαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το υπέρ τους 59-38.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Σέρχιο Σκαριόλο παίζοντας για αρκετή ώρα μία παθητική ζώνη προσπάθησαν να σταματήσουν τα τρίποντα του Ολυμπιακού όμως οι “ερυθρόλευκοι” άρχισαν να βάζουν στην εξίσωση και τον Μπράιαν Ντάνστον. Η εικόνα δεν άλλαξε παρά στο ελάχιστο και η διαφορά παρέμεινε στους 25 πόντους (78-53) με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο χρειαζόταν μία απλή συντήρηση δυνάμεων από την μεριά των “ερυθρολεύκων” προκειμένου το ροζ φύλλο να καταλήξει άνετα στα χέρια τους. Αυτό πράγματι συνέβη, με το τελικό 89-70 να αποτυπώνει την ανωτερότητα των φιλοξενούμενων οι οποίοι έψαχναν μία πειστική νίκη για να συνέλθουν ψυχολογικά και φαίνεται πως την βρήκαν…

Ο Λοτζέσκι (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ), ο Σπανούλης (13 πόντοι, 7 ασίστ) και ο Ντάνστον (14 πόντοι) ήταν “όλα τα λεφτά” για τους πρωταθλητές Ευρώπης που ήταν αποφασισμένοι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Στον αντίποδα ο Τόμας Ερτέλ (12 πόντοι, 6 ασίστ) και ο Ντέιβιντ Γιέλινεκ (12 πόντοι) διασώθηκαν από τους ηττημένους.

Λαμποράλ Κούτσα – Ολυμπιακός 70-89
Διαιτητές: Τσέρεμπουχ – Γιόβτσιτς – Μάριτσιτς
Τα δεκάλεπτα: 15-26, 38-59, 53-78, 70-89.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Σκαριόλο): Μαϊνόλντι, Νοτσιόνι 11 (2), Ποέτα 7 (1), Βαν Όστρουμ 4, Χάμιλτον 1, Ντιόπ 10, Χοτζ 7, Μαρτίνεθ, Πλάις 4, Ερτέλ 12, Γιέλινεκ 12 (1), Κοζέρ 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3 (1), Ντάνστον 14, Σπανούλης 13 (2), Περπέρογλου 11 (1), Σλούκας 9 (1), Κόλινς 5 (1), Σίμονς, Μπέγκιτς 4, Πρίντεζης 9 (1), Μάντζαρης 1, Κατσίβελης 3 (1), Λοτζέσκι 17 (3).

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…