Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

jerrells new

jerrells-new

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην παρθενική του εμφάνιση στην Ευρωλίγκα ο Ερυθρός Αστέρας. Το συγκρότημα του Ντέγιαν Ράντονιτς διέσυρε μέσα στη Λιθουανία την κάκιστη Λιέτουβος Ρίτας με 99-75. Κορυφαίος για τους νικητές o θηριώδεις σέντερ Μπόμπαν Μαριάνοβιτς, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Δίχως να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε εύκολα εντός έδρας της Γαλατασαράι (έπαιζε χωρίς τον Αρόγιο και τον Έρτσεγκ) με 88-68 και έκλεισε με νίκη την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Γερμανούς ο Νιχάντ Τζέντοβιτς που τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, η Λαμποράλ Κούτσα επικράτησε στη Βιτόρια της Λοκομοτίβ Κούμπαν με 84-71, στέλνοντας τον Παναθηναϊκό στον όμιλο του Ολυμπιακού στο Τοp 16 της Ευρωλίγκας. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μίλκο Μπιέλιτσα με 15 πόντους.

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα η Στρασμπούρ. Το συγκρότημα του Βισέντ Κολέ επικράτησε εύκολα της Αρμάνι Μιλάνο με 76-67 στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας.

zabian-dowdell

Σαν σίφουνας πέρασε από την έδρα της Λιέτουβος Ρίτας ο Ερυθρός Αστέρας, επικρατώντας πανεύκολα των Λιθουανών με 99-75. Οι Σέρβοι μπήκαν πολύ δυνατά από την αρχή του παιχνιδιού και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους.

Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο, όπου το συγκρότημα του Ντέγιαν Ράντονιτς προηγήθηκε με 51-30, κάνοντας πλάκα στην ανύπαρκτη άμυνα της Λιέτουβος.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα  δεν άλλαξε και έτσι ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε ανέλπιστα σε μία άνετη εκτός έδρας επικράτηση, η οποία όμως ήταν αδιάφορη βαθμολογικά καθώς και οι δύο ομάδες αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση και θα αγωνίζονται από το νέο χρόνο στο Γιούροκαπ.

Λιέτουβος Ρίτας – Ερυθρός Αστέρας 75-99
Διαιτητές: Ανκαραλί – Τσιάρι – Περέα.
Τα δεκάλεπτα: 17-28, 30-51, 51-78, 75-99.
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ (Αντομάιτις): Μπαμπράουσκας 4, Παλάσιος 26, Σεϊμπούτις 4, Γκετσεβίτσιους 16 (2), Ορέλικ, Ντόουντελ 10, Κουκ, Σονγκάιλα 9, Γιέλοβατς 7 (7 ριμπ.).
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Λάζιτς, Μπλάζιτς 10 (6 ριμπ.), Σιμόνοβιτς 6 (2), Μαριανοβιτς 25 (11 ριμπ.), Ραντένοβιτς 6, Κάτιτς 10, Ρίστιτς 2, Νέλσον 12 (2), Σιλμπ 11 (1), Τζένκινς 9 (2), Τσέτκοβιτς 4, Τέγιτς 4.

Άνετη επικράτηση για Μπάγερν Μονάχου

bayern-galatasaray

Πολύ δυνατά μπήκε η Μπάγερν Μονάχου στο αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι με την Γαλατασαράι. Το συγκρότημα του Σβέτισλαβ Πέσιτς επέβαλε από νωρίς το ρυθμό του και με όπλο, παραδόξως, την άμυνα της προηγήθηκε με 20-10 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η Γαλατασαράι προσπάθησε να αντιδράσει, βελτιώνοντας αρκετά την επιθετική της λειτουργία. Ωστόσο η άμυνα της αντιμετώπιζε αρκετά προβλήματα με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 11 πόντους (43-32) στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Μπάγερν Μονάχου έλεγχε πλήρως το παιχνίδι και δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού στους Τούρκους να γίνουν απειλητικοί. Οι δύο ομάδες πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με διαφορά 12 πόντων (65-53).

Το τέταρτο δεκάλεπτο άνηκε αποκλειστικά στους Γερμανούς, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 23-15 έφτασαν άνετα στη νίκη με σκορ 88-68.

Διαιτητές: Ιερεζουέλο – Πατέρνικο – Ραντόγεβιτς.
Τα δεκάλεπτα: 20-10, 43-32, 65-63, 88-68.
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Πεσιτς): Τρούτμαν 8 (4 ριμπ.), Χάμαν 1, Σάφαρτζικ 5 (1), Τόμπσον 7 (5 ριμπ.), Στάιγκερ, Μπέντζινγκ 10 (2), Τζέντοβιτς 15 (6 ριμπ.), Ντιλέινι 9 (2 τριπ., 5 ασ), Ιμπντίχι 6, Σάβοβιτς 6 (2), Τέιλορ 13 (3), Μπράιαντ 8 (11 ριμπ.).
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Γκιουλέρ 5 (1), Κοκσάλ 5 (1), Αλντεμίρ 7 (7 ριμπ.), Ακιόλ 12 (1), Αρσλάν 8, Μάτσβαν 6 (6 ριμπ.), Ντόμερκατ 15 (1), Σονμέζ 2, Ατσούρ.

Δεύτερη η Λαμποράλ Κούτσα

heurtel-laboral-pass

Εκρηκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Λοκομοτίβ Κούμπαν. Η ρωσική ομάδα, εκμεταλλευόμενη τα αμυντικά προβλήματα της Λαμποράλ Κούτσα και τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας της έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 27-20.

Στη δεύτερη περίοδο οι Βάσκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά καθώς αδυνατούσαν να κλείσουν τους διαδρόμους προς το καλάθι τους. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν να προηγείται με 47-41.

Στην επανάληψη η Λαμποράλ Κούτσα βελτίωσε αισθητά την άμυνα της με αποτέλεσμα η Λοκομιτίβ Κούμπαν να πετύχει μόλις 11 πόντους στην τρίτη περίοδο. Το συγκρότημα του Σέρτζιο Σκαριόλο κατάφερε να πάει στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, υπολειπόμενο μόνο με ένα πόντο (58-57).

Στην τέταρτη περίοδο οι Βάσκοι επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους, κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου και έφτασαν άνετα τελικά στην επικράτηση με 84-71. Αυτή η νίκη έστειλε τον Παναθηναϊκό στην τέταρτη θέση και ταυτόχρονα στον όμιλο του Ολυμπιακού στο Τop 16.

Διαιτητές:Τζόβτσιτς – Κορομηλάς – Νουράν.
Τα δεκάλεπτα: 20-27, 41-47, 57-58, 84-71.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Σκαριόλο): Μαινόλντι 2, Νοτσιόνι 11, Χάνγκα 9 (1), Χάμιλτον 14 (3), Χότζ 3, Σαν Εμετέριο 3 (1), Πλάις 6, Χερτέλ 6, Γιέλινεκ 12 (2), Μπιέλιτσα 15 (1), Κοζέρ 3.
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Πασούτιν): Γκριγκόριεφ 2, Μπράουν 7 (1), Ουίλιαμς 19 (2), Χέντριξ 2, Καλνιέτις 13 (1), Λικοντέι 7 (2), Γιασάιτις 5 (1), Ζούμπκοφ 2, Μάριτς 2, Σιμόν 12 (2), Ζουκανένκο.

Φινάλε με νίκη για Στρασμπούρ

campbell-strasbourg

Ιδανικό φινάλε πραγματοποίησε η Στρασμπούρ καθώς επικράτησε εύκολα της αδιάφορης Αρμάνι Μιλάνο με 76-67. Οι Γάλλοι κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 22-15.

Το συγκρότημα του Βισέντ Κολέ διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με διαφορά 8 πόντων (38-30).

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο. Η Στρασμπούρ ήταν κυρίαρχη στο παρκέ και δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο στους Ιταλούς να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης. Το τελικό 76-67 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων στο σημερινό παιχνίδι.

Διαιτητές: Μπούλτο – Πέρεζ – Παπαπέτρου
Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-30, 63-52, 76-67.
ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Τουπέν 4, Λελούπ 4, Λακόμπ 13 (1), Κάμπελ 11 (2), Γκριρ, Ντιπόρ 14, Αμπρομάιτις 23 (3), Ιμόφ.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Χάινς 5 (1), Τζεντίλε 6 (1), Μέλι 7, Λάνγκφορντ 9 (1), Γουάλας 6 (1), Τζέρελς 17 (1), Λαβάλ 3, Κανγκούρ 9 (3), Τζίλι 5, Τσερέλα.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…