Κεντρική NBA ΝΒΑ: Άνετοι Κέλτες, «μίλησε» η έδρα [vid]

ΝΒΑ: Άνετοι Κέλτες, «μίλησε» η έδρα [vid]

ΝΒΑ Γουόριορς

Οι Μπόστον Σέλτικς υποδέχθηκαν τους Γουόριορς στον τρίτο τελικό του ΝΒΑ με τους Κέλτες να επικρατούν 116-100

Εκκίνηση με το δεξί στην έδρα τους οι Σέλτικς, οι οποίοι κάνανε το 2-1 στη σειρά των τελικών του ΝΒΑ κόντρα στους Γουόριορς. Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, αλλά και η 4η περίοδος, δώσανε στην ομάδα της Βοστώνης μια αρκετά μεγάλη διαφορά στο σκορ και κατάφεραν να επικρατήσουν των αντιπάλων τους με 16 πόντους διαφορά (116-100).

MVP για τους Κέλτες ο Τζέιλεν Μπράουν με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους πολεμιστές αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Στεφ Κάρι, ο οποίος ήταν και πρώτος σκόρερ στο ματς (31 πόντοι, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ). Επόμενη μεταξύ τους αναμέτρηση το Σάββατο τα ξημερώματα (11/06 04:00) και πάλι στην έδρα των Σέλτικς.

Αφεντικό στο Λος Άντζελες οι Μάβερικς

Προβάδισμα με 3-2 για τους Μάβερικς και τον Ντόνσιτς. Με μια εμφατική εμφάνιση οι Ντάλας Μ…