Κεντρική Γυναίκες Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 73-58: Πάρτι η Σταμολάμπρου και προβάδισμα τίτλου

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 73-58: Πάρτι η Σταμολάμπρου και προβάδισμα τίτλου

Α1 γυναικών ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με σκορ 73-58 του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό της Α1 γυναικών με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Σταμολάμπρου κι έκανε το 2-1 (μετράνε τα αποτελέσματα της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος).

Η γκαρντ του Ολυμπιακού με τους 28 πόντους που σημείωσε πήρε από το χέρι την ομάδα της και την οδήγησε στη νίκη, σε ένα τελικό που ξεκίνησε στις 12 το μεσημέρι, έπειτα από την ένσταση του Παναθηναϊκού και την ακύρωση του πρώτου τελικού!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τον αγώνα και από το ξεκίνημα βρέθηκαν σε θέση οδηγού, αφήνοντας τις αντιπάλους τους να τις κυνηγούν στο σκορ.

Ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί το προσεχές Σάββατο (22.05.2021, 18.00) στην έδρα του Παναθηναϊκού και αν χρειαστεί και τρίτος θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα (24.05.2021, 15.00) στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Σε ρόλο μαέστρου η Σταμολάμπρου

Το πρώτο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Σε αυτό της απόλυτης πρωταγωνίστριας η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου. Η νεαρή γκαρντ του Ολυμπιακού ήταν λες και έπαιζε μόνο της κόντρα στις «πράσινες». Με τις «ερυθρόλευκες» να σημειώνουν 39 πόντους, εκείνη έβαλε τους 21 με εξαιρετικά ποσοστά (6/7 δίποντα και 2/3 τρίποντα). Την ίδια στιγμή το μεγάλο πρόβλημα για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη ήταν η απίστευτη αστοχία από την περιφέρεια. Με 0/10 τρίποντα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, έχοντας πέντε άστοχα σε καθένα από τα δύο πρώτα δεκάλεπτα. Επίσης, οι παίκτες του Παντελάκη έχτισαν τη μεγάλη διαφορά στο σκορ (39-23) για το +16 μέσα από την άμυνα, μιας και στο δεύτερο δεκάλεπτο πέτυχε μόλις 9 πόντους.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο 6λεπτο, οι «ερυθρόλευκες» πήραν τα ηνία στο σκορ και επέβαλλαν το ρυθμό τους. Η Μόργκαν και η Ριντ δεν ήταν αποτελεσματικές, ενώ η Λεουτσάνκα έδειχνε φανερά επηρεασμένη από τον πρόσφατο τραυματισμό της. Η Σταμολάμπρου ήταν ασταμάτητη, με 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 10 ακόμα στο δεύτερο. Εκεί όπου η διαφορά όλο και μεγάλωνε. Από το 20-14 που έληξε η πρώτη περίοδος, το σκορ έφτασε αρχικά στο 24-14 και στο 26-14 (+12). Εκεί ο Παναθηναϊκός αντέδρασε προσωρινά, αλλά στη συνέχεια η διαφορά όλο και ανέβαινε για να κλείσει το ημίχρονο 39-23 με τη βολή της γκαρντ του Ολυμπιακού.

Δυναμική εκκίνηση, αντίδραση και απάντηση

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά, έφτασε τη διαφορά στους 20 πόντους (45-25), εκεί όμως οι «πράσινες» αντέδρασαν. Και ήταν λογικό. Δεν θα μπορούσαν να χάσουν το ματς τόσο εύκολα, χωρίς να το παλέψουν. Με σερί 18-9 μείωσαν τη διαφορά. Σε εκείνο το διάστημα πέτυχαν και το πρώτο τους τρίποντο με την Λύμουρα (1/13 σε εκείνο το σημείο). Η διαφορά έπεσε στους 9 (53-44) 108 δευτερόλεπτα πριν τελειώσει η 3η περίοδος. Η Λεουτσάνκα μπήκε στο ματς, το ίδιο και η Ριντ, αλλά το τρίποντο της Σταμάτη που διαμόρφωσε το 56-44 στο 30ό λεπτό ήταν καθοριστικό.

Η άμυνα έπαιξε ρόλο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς σκορ για σχεδόν τέσσερα λεπτά, η διαφορά ανέβηκε εκ νέου στους 16 (60-44) και ο Ολυμπιακός ήταν κοντά στη νίκη και στο προβάδισμα στη σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών. Παίζοντας και με το χρόνο οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τη διψήφια διαφορά, την ώρα που οι «πράσινες» συνέχισαν να είναι άστοχες από το τρίποντο και έκλεισαν το ματς με 3/18 τρίποντο. Η Σταμολάμπρου με τον 28ο πόντο της, ανέβασε το σκορ στο 73-56 για να το διαμορφώσει η Λύμουρα σε 73-58, με το οποίο έληξε ο πρώτος τελικός.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 73-58
Διαιτητές: Σχινάς, Σώμος, Θεονάς
Δεκάλεπτα: 20-14, 39-23, 56-44, 73-58
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 26(3), Σταμάτη 10(2), Αλεξανδρή 2, Φοντέιν 10, Νικολοπούλου 4, Κόστοβιτς 5, Παντελή, Ντέιβις 11(1)
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Μόργκαν 11(1), Μούλη 6, Λύμουρα 7(1), Καλαμπάκου, Κωτούλα 3(1), Δίελα, Λεουτσάνκα 13, Χατζηνικολάου 2

Περισσότερα σε Γυναίκες

Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 80-82 (vid)

Ο Ολυμπιακός έχασε στην παράταση από ένα σφύριγμα (80-82). Σ’ ένα από τα ομορφότερα παιχνί…