Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 77-84

Μπασκόνια – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 77-84

nando de colo cska moscow baskonia

Προβάδισμα πρόκρισης πήρε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Μπασκόνια με 84-77. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν αρκετά, αλλά κατάφεραν τελικά να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πλέον προηγείται με 2-1 και έχει την ευκαιρία να τελειώσει τη σειρά στην επόμενη αναμέτρηση. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ντε Κολό.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας από νωρίς έδειξε τα δόντια της και με τον εκπληκτικό Νάντο Ντε Κολό πήρε διψήφιο προβάδισμα (6-17). Η Μπασκόνια προσπάθησε να δείξει σημεία ζωής, αλλά οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και κράτησαν σταθερά τα ηνία του σκορ (18-28).

Η ρωσική αρκούδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου κράταγε τη διψήφια διαφορά (26-36). Η Μπασκόνια έκανε την αντεπίθεση της και βρέθηκε στο -6 και κατάφερε να μείνει κοντά μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (39-46).

Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο την πρωτοπορία στο σκορ, αλλά η Μπασκόνια είχε αποφασίσει να τους βάλει δύσκολα. Οι Βάσκοι έβρισκαν λύσεις στην σκληροτράχηλη άμυνα των Ρώσων και ήταν κολλημένοι πάνω τους σαν βδέλλα (59-62).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά την τελευταία περίοδο και με ένα μικρό σερί 5-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ (65-62). Ο εκπληκτικός Ντε Κολό, όμως, δήλωσε και πάλι παρών και με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 74-70, ενώ οι Ρώσοι κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους 6 (71-77).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κράτησε τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος και πήρε τη νίκη με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-28-39-46, 59-62, 77-84

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 7 (0/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βόιτμαν 12 (1/6 τρίποντα), Χουέρτας 4 (1/7 δίποντα, 5 ασίστ), Τζάνινγκ 7 (2/2 τρίποντα), Ντιοπ, Πουαριέ 19 (15 ριμπάουντ), Τζόουνς, Σενγκέλια 9, Γκαρίνο 3 (1), Σιλντς 3, Χίλιαρντ 13 (3)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 28 (5/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ), Μπολομπόι, Πίτερς, Ροντρίγκεθ 3 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Βοροντσέβιτς 6 (2), Κλάιμπερν 10 (7 ριμπάουντ), Χίγκινς 11 (1), Χάκετ 5 (1), Κουρμπάνοφ 5, Χάινς 10 (7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Χάντερ 6 (5 ριμπάουντ)

Φενέρμπαχτσε – Μονακό 62-65

Επιβίωσε στην Πόλη η Μονακό. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πέρασε διά πυρός και σιδήρου απ…