Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Γερμανία – Ελλάδα 63-69

Γερμανία – Ελλάδα 63-69

ellada germania

Την πρώτη θέση στον όμιλο της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου κατέκτησε η Εθνική μας μετά τη νίκη επί της Γερμανίας με 69-63. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με την Ελλάδα στο τέλος να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα. Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο, που έκανε τα πάντα στο παιχνίδι.

Η Γερμανία ήταν άστοχη στα πρώτα λεπτά (0/8 σουτ), αλλά η Εθνική μας δεν το εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε μόλις με 5-2. Οι δύο ομάδες δυσκολευόντουσαν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι, με αποτέλεσμα καμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (16-15).

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησαν με 0/7 σουτ και οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 20-15. Στη συνέχεια ξύπνησαν και με μικρό σερί 6-0 πήραν τα ηνία του σκορ (20-21). Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και τελικά οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 34-33 υπέρ της Γερμανίας.

Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στην τρίτη περίοδο, με την Εθνική μας όμως να παίρνει αυτή τα ηνία του σκορ, καθώς προηγήθηκε με 47-50. Η Ελλάδας μπήκε εξαιρετικά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενα τρίποντα και με επί μέρους σκορ 7-2 πήρε «αέρα» 8 πόντων (49-57).

Οι Γερμανοί επέστρεψαν και πέρασαν μπροστά (60-59), αλλά ο συγκλονιστικός Παναγιώτης Βασιλόπουλος έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Εθνική μας (60-64). H Εθνική μας ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά, βρήκε τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση και πήρε τη σπουδαία νίκη με 69-63.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-33, 47-50, 63-69
Γερμανία (Ρεντλ): Ακπινάρ 10  (7 ασίστ), Μπάρτελ 8, Σαϊμπού 6, Τάντα, Τίμαν 2, Ντόρεθ 2, Γκίφι 2, Λο 7, Ομπστ 12 (4/6 τρίποντα), Σάιφερθ 6, Σενγκφέλντερ 2, Τσίρμπες 6 (8 ριμπάουντ).
Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Αθηναίου 6 (2 τρίποντα, 5 λάθη), Μποχωρίδης 7 (1), Κασελάκης 3 (1/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 8 (1), Μαργαρίτης 13 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Χρυσικόπουλος 2, Γκίκας 5 (1), Κόνιαρης 3 (1), Μαυροειδής 8 (9 ριμπάουντ), Σαλούστρος 2, Βασιλόπουλος 12 (6 ριμπάουντ).