Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Γκραν Κανάρια – Μπασκόνια 71-84

Γκραν Κανάρια – Μπασκόνια 71-84

luca vildoza kirolbet baskonia vitoria gran canaria

Για ένα δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε η Μπασκόνια κόντρα στην Γκραν Κανάρια, καθώς ύστερα από το κακό πρώτο δεκάλεπτο ανέβασε στροφές και πήρε τη νίκη με 84-71. Οι Βάσκοι στην πρώτη περίοδο ήταν πίσω στο σκορ με 27-22, αλλά στη συνέχεια επέβαλαν τον ρυθμό τους και πήραν τη νίκη.

Η Γκραν Κανάρια ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε ακόμη και με 9 πόντους (23-14). Η Μπασκόνια κατάφερε να μαζέψει την κατάσταση και μείωσε στους πέντε στο φινάλε του δεκαλέπτου (27-22). Οι Βάσκοι ήταν εξαιρετικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επί μέρους σκορ 19-8 κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (35-41).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια “καθάρισε” το ματς. Οι Βάσκοι ήταν εκπληκτικοί και κατάφεραν να προηγηθούν και με 17 πόντους (53-70). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 35-41, 53-70, 71-84
Γκραν Κανάρια (Γκαρσία): Όλιβερ 3 (1), Έρικσον, Βεν 3 (1), Μπάλβιν 8, Μπαέζ 9 (1), Πασένκικς 9, Πόλι 8, Ραμπασέδα 6 (2), Στρόμπερι 6 (2), Ραντίσεβιτς 6, Φίσερ, Τιλί 11 (3)
Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 13 (3), Γκονζάλεζ, Βόιγκτμαν 2, Ουέρτας 4 (1), Τζάνινγκ 16 (4), Ντιόπ 8, Γκρέιντζερ 15 (1), Πουαριέ 1, Σενγκέλια 7, Σιλντς 16 (2), Χίλιαρντ

Φενέρμπαχτσε – Μονακό 62-65

Επιβίωσε στην Πόλη η Μονακό. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πέρασε διά πυρός και σιδήρου απ…