Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Νίζνι – Λαμποράλ 89-85

Νίζνι – Λαμποράλ 89-85

adams laboral kutxa nizny

adams-laboral-kutxa-nizny

Η Λαμποράλ Κούτσα κρατούσε το διπλό στα χέρια της μέχρι και το 34′, ωστόσο η Νίζνι έκανε τρομερή ανατροπή και επικράτησε με 89-85 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής του Top 16 της Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Αϊνάρς Μπαγκάτσκις διατήρησε τις ελάχιστες πιθανότητες πρόκρισης στα πλέι οφ, ενώ οι Βάσκοι έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία να γίνουν το φαβορί για να πάρουν το εισίτηριο για τα προημιτελικά, εκμεταλλευόμενοι πιθανή ήττα της Εφές αύριο (13/2) στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τρέι Τόμπκινς με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Γκαλ Μέκελ με 20 πόντους και 7 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπερτάνς με 21 πόντους.

Η Λαμποράλ Κούτσα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή μέχρι και το 34′, όταν και προηγήθηκε με 76-69, δείχνοντας πως εύκολα ή δύσκολα θα πάρει τη νίκη. Οι γηπεδούχοι είχαν, όμως, αντίθεση άποψη και με σερί 6-0 μέσα σε ένα λεπτό πλησίασαν στον πόντο (76-75), ενώ στη συνέχεια κατάφεραν να περάσουν και μπροστά στο σκορ (81-80 στο 38) με καλάθι του Τόμπκινς. Στα τελευταία λεπτά ήταν ψύχραιμοι και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 41-43, 57-65, 89-85.
ΝΙΖΝΙ (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούριν 12 (2), Μέκελ 20 (1), Παρακχούσκι 13,Ίβλεβ 2, Αντόνοφ 6 (2), Κοστόφ, Ροτσέστι 14, Κούκσικς. Κριβοσέεβ, Τόμπκινς 22 (4).
ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Ναβάρο): Άνταμς 10 (2), Τζέιμς 11 (1), Άιβερσον 8, Κοζέρ 13 (2), Σενγκέλια 11 (1), Τιγί, Μπέγκιτς 11, Σαν Εμετέριο, Μπερτάνς 21 (4).

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 85-83

Άγγιξε τεράστια ανατροπή ο Παναθηναϊκός, προβάδισμα Final 4 η Μακάμπι Ο Παναθηναϊκός κυνηγ…