Κεντρική NBA Νίκη των Νικς στο Σαν Φρανσίσκο

Νίκη των Νικς στο Σαν Φρανσίσκο

Γκόλντεν Στειτ - Νιου Γιορκ Νικς

Ανησυχία και πάλι για τον Ανουνόμπι στους Νικς.

Σημαντική νίκη για παραμονή στην τετράδα πέτυχαν στο Σαν Φρανσίσκο οι Νιου Γιορκ Νικς, καθώς επικράτησαν των Ουόριορς με 119-112. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από την πρώτη περίοδο με 18-4 και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ηγετική εμφάνιση από τον Τζέιλεν Μπράνσον με 34 πόντους, ενώ ο Τζος Χαρτ πέτυχε Triple – Double με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 11 ασίστ σε 48(!) λεπτά συμμετοχής και έγινε ο πρώτος παίκτης τη φετινή σεζόν που αγωνίζεται σε όλο το ματς. Δεν αγωνίστηκε ξανά ο Ανουνόμπι με πρόβλημα στον δεξί αγκώνα, χωρίς να υπάρχει ακριβής ημερομηνία επιστροφής.

Για την ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ, ο Στεφ Κάρι σταμάτησε στους 27 πόντους και ο Τρέι Τζάκσον – Ντέιβις στους 19. Οι Νικς παρέμειναν στην 4η θέση της Ανατολής, με τους Ουόριορς να βρίσκονται στη 10η της Δύσης τρεις νίκες πάνω από τους Χιούστον Ρόκετς.

ΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 2, Κουμίνγκα 16, Γουίγκινς 7, Κάρι 27 (4/13 τρίποντα), Ποντζιέμσκι, Τζάκσον-Ντέιβις 19 (9/9 δίποντα), Πολ 14, Τόμπσον 18 (5/10 τρίποντα), Πέιτον 6, Μούντι 3.
ΝΙΚΣ: Χάρτενσταϊν 13 (10 ριμπάουντ), Μπράνσον 34 (3/9 τρίποντα), ΜακΜπράιντ 29 (6/9 τρίποντα), Χαρτ 10 (11 ριμπάουντ, 11 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 18 (4/8 τρίποντα), Ατσούα 6, Μπογκντάνοβιτς 4, Σιμς, Μπερκς 5.

Περισσότερα από Πάνος Κατόπης

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…